Arsenal zdemolował West Ham, gole Saki i Rice'a. Niechlubny rekord Moyesa

Rice strzelił gola przeciwko swojemu byłemu klubowi, dołożył również dwie asysty.Profimedia
Piłkarze Arsenalu wygrali w niedzielnym meczu 24. kolejki angielskiej Premier League na murawie West Hamu aż 6:0 i mają tyle samo punktów (52) co drugi Manchester City. Prowadzący Liverpool ma ich 54.

Arsenal strzelił cztery gole w pierwszej połowie po raz pierwszy od 2018 roku, kiedy udało im się to przeciwko Evertonowi. Jednak ostatnim razem, gdy prowadzili w Premier League czterema bramkami po pierwszych 45 minutach, nie wygrali. W pamiętnym meczu z Newcastle, trzynaście lat temu, padł wynik 4:4. Tym razem jednak nie było żadnego zwrotu akcji ze strony West Hamu, ponieważ goście dominowali na boisku.

Obaj stoperzy - Gabriel Magalhães i William Saliba - zdobyli po golu po stałych fragmentach gry, z których "The Gunners" zaliczyli najwięcej trafień spośród wszystkich drużyn w ligach Top 5. Brazylijczyk trafił po raz siódmy od początku ubiegłego roku, Francuz po raz czwarty, co jak na środkowych obrońców jest świetną liczbą. Leandro Trossard zadbał o 8000. ligową bramkę w historii Arsenalu.

Bukayo Saka najpierw zdobył swojego 50. gola dla Arsenalu z rzutu karnego, a następnie dołożył kolejną po zmianie stron. W wieku 22 lat i 159 dni stał się najmłodszym zawodnikiem, który tego dokonał od czasu Franka Stapletona w 1978 roku. W tym sezonie osiągnął granicę dziesięciu bramek w PL, zwiększając swój dorobek do czternastu. Bardzo dobrze zagrał również Declan Rice. Ten ostatni powrócił na teren swojego byłego klubu po raz drugi, pierwszy raz miało to miejsce w Pucharze Ligi jesienią.

Oprócz dwóch asyst, popisał się pięknym strzałem z dystansu, pokonując Areolę. Biorąc pod uwagę przeszłość, nie celebrował tego i gestem przeprosił fanów. Kibice gospodarzy licznie opuścili stadion w doliczonym czasie pierwszej połowy. Ødegaard zanotował z kolei dwie asysty.

Mapa strzałów Arsenalu
Mapa strzałów ArsenaluOpta/AFP

Arsenal po raz drugi w tym sezonie zdobył sześć bramek, po pokonaniu Lens 6:0 w Lidze Mistrzów. Po raz pierwszy od 1997 roku West Ham nie wygrał żadnego z siedmiu pierwszych meczów w roku kalendarzowym. Kanonierzy odnieśli sukces w czwartym kolejnym spotkaniu ligowym od początku stycznia, co ostatni raz udało im się w 1935 roku. Ethan Nwaneri, który jest najmłodszym zawodnikiem w historii Premier League, wszedł na ostatnie minuty.

Debiutował 18 września 2022 roku, kiedy trafił w meczu z Brentford. Miał zaledwie 15 lat i 181 dni. Teraz zaliczył swój drugi występ w seniorskiej drużynie Arsenalu, a w marcu będzie obchodził swoje 17. urodziny. Trener gospodarzy David Moyes stał się pierwszym trenerem w erze Premier League, który stracił sześć bramek u siebie w dwóch różnych meczach. W sierpniu 2009 roku oglądał przegraną Evertonu z Arsenalem 1-6 z ławki rezerwowych.

Statystyki meczu West Ham United - Arsenal
Statystyki meczu West Ham United - ArsenalOpta

Po raz trzeci w tym sezonie wystąpił Cédric Soares. Cały mecz w barwach Arsenalu rozegrał także reprezentant Polski Jakub Kiwior.