Mistrzowie olimpijscy Francja i mistrzowie świata Dania powalczą o złoto na Euro

Duńska obrona pokonała niemiecki atak w półfinale Euro.
Duńska obrona pokonała niemiecki atak w półfinale Euro.AFP
Reprezentacja Szwecji w piłce ręcznej nie obroni tytułu mistrzów Europy, przegrała bowiem z Francją 30:34 po dogrywce w dramatycznym półfinale. Mistrzowie olimpijscy zagrają o złoto Europy z mistrzami świata Danią, którzy pokonali u siebie Niemcy 29:26 na oczach prawie 20 000 widzów w Kolonii.

Francja - Szwecja 34:30

Francuzi prowadzili ze Szwedami sześcioma bramkami 17:11 na półmetku, ale obrońcy tytułu walczyli po przerwie, wyrównali i byli bliscy awansu, jednak ich przeciwnik wyrównał na 27:27 dzięki bramce w ostatniej sekundzie z rzutu karnego. Złoci medaliści z Tokio lepiej weszli następnie w dogrywkę, zanotowali serię trzech bramek z rzędu i tym samym zapewnili sobie zwycięstwo.

Najlepszym strzelcem z ośmioma trafieniami był Hugo Descat. Francuzi będą chcieli zdobyć swój czwarty tytuł mistrza Europy. W drużynie Szwecji dziewięć bramek zdobył Felix Claar.

Niemcy - Dania 26:29

Niemcy, napędzani przez dopingującą publiczność, wygrali pierwszą połowę 14:12, ale w drugiej, dzięki szerszemu składowi, zwyciężył faworyzowany przeciwnik. Dania była prowadzona przez zdobywców pięciu bramek Emila Jakobsena, Simona Pytlicka i Mikkela Hansena. Broniący tytułu brązowi medaliści zagrają o kontynentalny tytuł po raz pierwszy od dziesięciu lat i będą walczyć o swoje trzecie złoto.

Duńczycy i Francuzi ostatni raz spotkali się w finale w 2014 roku, kiedy to Francja zdobyła ostatni jak dotąd tytuł. Dania na złoto czekała dwa lata dłużej.