EHF EURO 2024: Austria eliminuje Hiszpanię w ostatnich sekundach, jak wypadli inni?

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej: Austria eliminuje Hiszpanię w ostatniej sekundzie (33-33)Profimedia
Faza grupowa Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej dobiegła końca. Eliminacja Hiszpanii w ostatnich sekundach była najważniejszym wydarzeniem wtorkowych meczów trzeciej kolejki.

Hiszpania 33:33 Austria

Hiszpanie zostali wyeliminowani z rundy wstępnej mistrzostw Europy po rozczarowującej porażce z Austrią. Mecz był trudny od samego początku dzięki dobrej pracy Bilyka i Wagnera. Hiszpania będzie jeszcze walczyć o miejsce na tegoroczne igrzyska w Paryżu.

Iberyjczycy stanęli w obliczu prawdziwego finału na już wczesnych etapach. Bolesna porażka z Chorwacją w meczu otwarcia i remis Austriaków z tą samą drużyną sprawiły, że wszystko stało pod znakiem zapytania. Kolejny remis okazał się wystarczający dla Austriaków, a Hiszpanów wypchnął poza turniej.

Mykola Bilyk i Tobias Wagner błyszczeli wśród Austriaków, ale Hiszpania utrzymała się w grze o awans dzięki bramkom Aleixa Gomeza (osiem goli) i Iana Tarrafety (siedem). Jednak wyrzucenie z boiska Alexa Dujshebaeva i kontuzja Agustina Casado jeszcze bardziej utrudniły Hiszpanom zadanie. Hispanos dążyli do zwycięstwa, a strzał Aleixa Gomeza z siedmiu metrów wyprowadził ich na prowadzenie, ale Janko Bozovic wyrównał stan meczu na 33-33, gdy do końca meczu pozostało kilka sekund.

Islandia 25:33 Węgry

W meczu, który miał zadecydować o miejscu w czołówce grupy C, Węgry zapewniły sobie zwycięstwo i przystąpią do rundy zasadniczej jako jeden z pretendentów do tytułu mistrza Europy.

Drużyna Chemy Rodrígueza kontrolowała mecz od początku do końca, a w drugiej połowie prowadziła nawet dziewięcioma bramkami. Warto zwrócić uwagę na świetny występ węgierskiego bramkarza, Kristófa Palasicsa, który był najlepszy na boisku dla organizacji. Islandczycy rozczarowali przede wszystkim ofensywnie.

Francja 33:30 Niemcy

Reprezentacja Francji zakwalifikowała się do rundy zasadniczej jeszcze przed spotkaniem z Niemcami, ale po kłopotliwym remisie ze Szwajcarią w niedzielę, galijska drużyna odnalazła się w meczu z rywalem, który wyraźnie jej leżał.

Mistrzowie olimpijscy mieli kłopoty na początku meczu, tracąc trzy gole bez odpowiedzi, ale odwrócili sytuację jeszcze przed przerwą. Ludovic Fàbregas siał spustoszenie, a Elohim Prandi zwiększył prowadzenie do dwóch bramek w drugiej połowie (15:17), która rozpoczęła się od francuskiej dominacji.

Niemcy zdołali jeszcze odpowiedzieć, a nawet odzyskać prowadzenie po świetnym podaniu Kaia Häfnera, ale ostatecznie nie udało im się odnieść zwycięstwa i zająć pierwszego miejsca w grupie A.

Serbia 29:30 Czarnogóra

Już wyeliminowane Serbia i Czarnogóra dały popis w pojedynku starych faworytów, który rozstrzygnął się dopiero w ostatniej akcji meczu. Reprezentacja Czarnogóry, która ostatecznie wygrała mecz i zdobyła jedyne dwa punkty w fazie grupowej, objęła prowadzenie w pierwszych kilku minutach, zdobywając trzy bramki przewagi, które udało im się utrzymać do końca pierwszej połowy. Serbia odpowiedziała dzięki Lazarowi Kukiciowi (siedem bramek) i Nemanji Iliciowi (pięć bramek), zmniejszając różnicę do jednej bramki (14:15).

Na początku drugiej połowy Serbia po raz pierwszy i jedyny w meczu wyszła na prowadzenie (18:17). Branko Vujović (osiem bramek), Milos Vujović i Nemanja Grbović (siedem bramek) odegrali kluczową rolę w zwycięskim pożegnaniu Czarnogóry, która wygrała dopiero swój piąty mecz w historii mistrzostw Europy.

Macedonia Północna 29:27 Szwajcaria

Szwajcarzy zakończyli europejską fazę grupową bez zwycięstwa, pomimo 12 bramek Andy'ego Schmida. 40-letni weteran, który pięciokrotnie był zawodnikiem sezonu niemieckiej Bundesligi w barwach Rhein-Neckar Löwen, prawdopodobnie rozegrał swój ostatni mecz w reprezentacji.

Chorwacja 31:25 Rumunia

Rumunia pożegnała się z Mistrzostwami Europy w piłce ręcznej bez punktu. Po przegranych 24:31 z Austrią i 24:36 z Hiszpanią, wyeliminowani już Rumuni ulegli Chorwacji, która zajęła pierwsze miejsce w grupie. Nicușor Negru był najlepszym strzelcem Rumunii z dziewięcioma bramkami, podczas gdy po stronie chorwackiej Luka Lovre Klarica był wybitny z siedmioma bramkami.

Rumunia nie zakwalifikowała się do mistrzostw Europy od 1996 roku i jest to koniec ich trzeciego w historii udziału w mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej.