Wybrzeże Kości Słoniowej sięga po Puchar Narodów Afryki. Zwycięski gol Hallera

Haller został bohaterem swojego kraju.
Haller został bohaterem swojego kraju.Profimedia
Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej po raz trzeci w swojej historii zdobyli Puchar Narodów Afryki. W niedzielnym finale na własnej ziemi w Abidżanie pokonali reprezentację Nigerii 2:1.

Wybrzeże Kości Słoniowej poprzednio triumfowało w mistrzostwach Afryki w 1992 i 2015 roku. Drużyna gospodarzy zdobyła tytuł, mimo że była na skraju odpadnięcia po fazie grupowej po przegranych 0:1 z Nigerią i 0:4 z Gwineą Równikową. Cenę za to zapłacił francuski trener Jean-Louis Gasset, który został zwolniony przez federację w tamtym momencie.

"Słonie" ostatecznie awansowały jednak do fazy pucharowej jako jedna z czterech najlepszych drużyn z trzecich miejsc i dotarły aż do finału pod wodzą tymczasowego trenera, a ówczesnego asystenta Emersea Fae. W rundzie 1/8 finału pokonali broniący tytułu Senegal.

Nigeryjczycy rozpoczęli finał znacznie aktywniej, ale nie wykorzystali przewagi do zdobycia gola. Dopiero pod koniec połowy objęli prowadzenie dzięki obrońcy Troost-Ekonga po rzucie rożnym w 38. minucie.

Wybrzeże Kości Słoniowej zdołało wyrównać w 62. minucie, gdy Kessie po rzucie rożnym uderzeniem głową zdobył bramkę 1:1. Bohaterem trybun został Sebastien Haller z Borussii Dortmund, gdy w 81. minucie po dośrodkowaniu Adingry skierował piłkę do siatki. To była druga asysta młodego zawodnika Brighton.

Statystyki meczu Nigeria - Wybrzeże Kości Słoniowej
Statystyki meczu Nigeria - Wybrzeże Kości SłoniowejFlashscore

Nigeria nie zdobyła czwartego tytułu APN (poprzednio 1980, 1994 i 2013). Wcześniej w turnieju w Wybrzeżu Kości Słoniowej podopieczni portugalskiego trenera Jose Peseiro nie przegrali ani razu w sześciu pojedynkach, przegrywając dopiero w finale. Rekord pod względem liczby trofeów na Pucharze Narodów Afryki należy do Egiptu (7).