Karny Martina Odegaarda daje osłabionemu Arsenalowi zwycięstwo nad Crystal Palace

Norweski pomocnik Arsenalu #08 Martin Odegaard (R) świętuje zdobycie pierwszej bramki dla swojej drużynyAFP
Arsenal pod wodzą Mikela Artety utrzymał swoją stuprocentową skuteczność w tym sezonie, wygrywając 1:0 z Crystal Palace i stając się drugą drużyną przyjezdną od stycznia, która wywiozła trzy punkty z Selhurst Park. Czysto symboliczny występ w meczu zaliczył Jakub Kiwior, który wszedł w 89. minucie.

Mając miłe wspomnienia z Selhurst Park po zwycięstwie w dniu otwarcia w zeszłym sezonie, Arsenal miał nadzieję na podobny wynik na wyjazdowe rozpoczęcie kampanii 22023/24. Żadna drużyna w Premier League nie zdobyła więcej punktów na wyjeździe niż północni londyńczycy w sezonie 2022/23 i to właśnie drużyna Artety dominowała przez pierwsze pół godziny.

Eddie Nketiah oddał strzał prawą nogą w kierunku bramki, ale został zablokowany przez słupek, zanim 24-latek całkowicie chybił celu swoim kolejnym uderzeniem, po fachowym dograniu Declana Rice'a.

Angielski obrońca Crystal Palace #06 Marc Guehi (R) zamyka akcję, gdy angielski napastnik Arsenalu #14 Eddie Nketiah strzela, ale trafia w słupek.AFP

Martin Odegaard przynajmniej przetestował bramkarza Sama Johnstone'a strzałem z dystansu przed przerwą, ale sfrustrowany Arsenal był zmuszony wrócić do szatni na równych warunkach po pierwszej połowie, niezależnie od dominacji.

Być może niefortunnie nie prowadzili w przerwie, za to swobodnie płynący Arsenal zaczął po przerwie z przytupem i ostatecznie znalazł zasłużony przełom.

Stało się to jednak przy odrobinie szczęścia, gdyż niebezpieczny Nketiah wywalczył dla swojej drużyny rzut karny. Został powalony przez Johnstone'a w szesnastce i sędzia David Coote nie potrzebował wiele czasu na decyzję. Był faul i wskazał na rzut karny, po którym Ødegaard pewnie podszedł i strzelił swojego pierwszego gola w nowym sezonie.

Japoński obrońca Arsenalu #18 Takehiro Tomiyasu (R) opuszcza boisko po tym, jak został odesłany z boiska.AFP

Po znalezieniu przełomu, wielu spodziewało się, że Arsenal będzie naciskał i postawi kropkę nad i. Niestety, siedmiominutowy okres, w którym Takehiro Tomiyasu otrzymał dwie żółte kartki, całkowicie odwrócił losy spotkania. Japończyk otrzymał swoją pierwszą żółtą kartkę za grę na czas przy wrzutce. Chwilę później Coote wyrzucił go z boiska za popchnięcie napastnika Crystal Palace Jordana Ayew, gdzie kontakt Tomiyasu wyglądał w najlepszym wypadku na minimalny.

Ostatecznie, zmuszony do gry przez blisko pół godziny w 10-osobowym składzie, Arteta może być wdzięczny gospodarzom, że byli tak pasywni.

Pomimo przewagi liczebnej, Crystal Palace z trudem wypracowywało sobie jakiekolwiek okazje i chociaż Eberechi Eze wyglądał najgroźniej w czerwono-niebieskiej koszulce, dynamiczny pomocnik nie był w stanie zainspirować powrotu Orłów, a The Gunners ostatecznie utrzymali swoje niewielkie prowadzenie.