Napoli pokonało Sporting Braga i zajęło drugie miejsce w grupie. Cały mecz PiątkowskiegoAFP
Napoli, z Piotrem Zielińskim w wyjściowym składzie, wygrało swój mecz ostatniej kolejki fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów i awansowało do 1/8 finału. Z europejskich pucharów odpadł FC Salzburg Kamila Piątkowskiego, który przegrał z Benfiką.

Napoli potrzebowało co najmniej remisu w spotkaniu przed własną publicznością ze Sportingiem Braga, aby zająć drugie miejsce w grupie C. Pierwsze już wcześniej zapewnił sobie Real Madryt.

Gospodarzom w Neapolu już w pierwszej połowie udało się zdobyć dwa gole. Najpierw własnego bramkarza pokonał Serdar Saatci (9.), a później nieco przypadkowo na 2:0 podwyższył Nigeryjczyk Victor Osimhen. Król strzelców poprzedniego sezonu włoskiej Serie A kopnął piłkę jedną nogą, trafił w swoją drugą, a zdezorientowany bramkarz Bragi mógł tylko patrzeć, jak piłka powoli wtacza się do bramki.

Wynik już się nie zmienił. Zieliński grał do 60. minuty, a rezerwowego bramkarza gospodarzy Huberta Idasiaka nie było w kadrze meczowej.

Napoli zakończyło rywalizację w tej fazie z 10 punktami. Real, który we wtorek pokonał w Berlinie Union 3:2, zgromadził maksymalną liczbę 18 "oczek". Trzecie miejsce, dające prawo gry w barażu o 1/8 finału Ligi Europy, zajął Sporting Braga - cztery pkt, a tabelę zamknął Union - dwa.

W grupie D już wcześniej awans zapewniły sobie Real Sociedad i Inter Mediolan. W meczu o pierwsze miejsce we wtorek te ekipy zremisowały na San Siro 0:0, a dzięki lepszemu bilansowi bramek wyżej sklasyfikowany został zespół z San Sebastian. Trzecie miejsce zajęła Benfica Lizbona, która pokonała na wyjeździe FC Salzburg 3:1 i wyprzedziła go dzięki większej liczbie strzelonych goli.

W składzie Salzburga od pierwszej do ostatniej minuty wystąpił Kamil Piątkowski.

Ostatnie mecze tej fazy w grupach E-H zostaną rozegrane w środę. Pozostały już tylko dwie niewiadome: w grupie F do Borussii Dortmund w 1/8 finału dołączy Paris Saint-Germain, AC Milan lub Newcastle United, a w grupie H, w której pewna awansu jest już Barcelona Roberta Lewandowskiego, o awans walczą FC Porto i Szachtar Donieck.

Poza tym w 1/8 finału pewne miejsce mają: Atletico Madryt, Lazio Rzym, broniący trofeum Manchester City oraz RB Lipsk.

Losowanie par 1/8 finału zaplanowano na 18 grudnia w południe. Rywalizacja zostanie wznowiona w połowie lutego. Finał odbędzie się 1 czerwca w Londynie na Wembley.