Cztery gole Lukaku i wysoka wygrana z Azerbejdżanem. Belg poprawił rekord Lewandowskiego

Cztery gole Lukaku w 20 minut zapewniły Belgii wysokie zwycięstwo nad AzerbejdżanemAFP
Napastnik Romelo Lukaku strzelił cztery gole w ciągu 20 minut pierwszej połowy, a Belgia odniosła zdecydowane zwycięstwo 5:0 nad osłabionym Azerbejdżanem w niedzielnym meczu grupy F Euro 2024 w wietrznej Brukseli.

Lukaku zaprezentował wspaniały pokaz klinicznego wykończenia, zwiększając swój dorobek bramkowy do 14 w ośmiu meczach, a pewna już awansu Belgia zajęła pierwsze miejsce w grupie. Azerbejdżan jest na czwartej pozycji z siedmioma punktami po ośmiu meczach.

W 37 minucie gospodarze prowadzili już 4:0, wykorzystując osłabienie gości po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce dla Eddy'ego Israfilova z Azerbejdżanu po jego faulu na Lukaku.

Piątego gola pod koniec spotkania strzelił Leandro Trossard, ale bohaterem Belgii był kapitan i napastnik AS Romy, który zwiększył swoją liczbę bramek w reprezentacji do 83 w 113 występach, zanim został zastąpiony w przerwie.

Zwycięstwo przedłużyło passę bez przegranej selekcjonera reprezentacji Belgii, Domenico Tedesco na początku jego rządów do 10 meczów. Pod jego wodzą zespół wygrał osiem z nich.

Po słabych mistrzostwach świata w Katarze, do drużyny powróciła pewność siebie, pomimo nieobecności kilku stałych bywalców, w tym kontuzjowanego Kevina De Bruyne.

Azerbejdżan nie mógł poradzić sobie z licznymi podaniami rywali, ich dynamiką oraz siłą Lukaku z przodu, który nękał linię obrony gości i zapewnił cztery idealne wykończenia.

Statystyki meczu Belgia - Azerbejdżan
Statystyki meczu Belgia - AzerbejdżanFlashscore

Wieczór rozpoczął się dziwacznie, gdyż zamiast hymnu Azerbejdżanu odegrano hymn Szwecji, ku zdezorientowanym spojrzeniom gości i zażenowaniu ze strony gospodarzy.

Dopiero w 17. minucie udało się otworzyć wynik, gdy Jeremy Doku został pozostawiony bez opieki na skraju pola karnego, a jego dośrodkowanie z łatwością skierował do siatki Lukaku.

Jego 14 bramek to najwięcej w historii eliminacji do Euro. Belg poprawił osiągnięcie reprezentanta Irlandii Północnej Davida Healy'ego z kwalifikacji do Euro 2008 i Roberta Lewandowskiego do Euro 2016, którzy zdobyli po 13 bramek.

Pomeczowe oceny zawodników
Pomeczowe oceny zawodnikówFlashscore

Nic dziwnego, że w drugiej połowie mecz nie był już tak widowiskowy, ale Trossard strzelił piątą bramkę z bliskiej odległości, kończąc swój dobry występ.