Kolejna porażka, Ajax na dnie tabeli po raz pierwszy w historii

Zakłopotane twarze wśród graczy Ajaxu
Zakłopotane twarze wśród graczy AjaxuProfimedia
Upadek holenderskiej potęgi piłki nożnej trwa nieprzerwanie. Tydzień po zwolnieniu trenera Maurice'a Steijna, wielki klub przegrał 2:5 (2:1) z liderami ligi PSV Eindhoven. Poniósł tym samym piątą ligową porażkę z rzędu i po raz pierwszy w historii spadł na samo dno Eredivisie.

Tradycyjnie ten mecz pomiedzy Ajaxem a PSV nazywany jest De Topper. W tym wypadku "top" brzmi ironicznie dla amsterdamczyków, którzy przechodzą przez najgorszy kryzys w historii. Mimo to zaczęli niedzielny hit zaskakująco dobrze. Branco van den Boomen (10. minuta) i Brian Brobbey (40. minuta) dali drużynie tymczasowego trenera Hedwigesa Maduro prowadzenie 2:1 przed przerwą.

Ale po zmianie stron Ajax ponownie się załamał i stracił cztery kolejne gole, ku uciesze wypełnionego Philips Stadionu. Hat-tricka w tym pojedynku zaliczył sprowadzony z Napoli Hirving Lozano. Nie wszyscy kibice mogli świętować wygraną - policjanci zatrzymali 15 osób oskarżonych o czyny chuligańskie. Większość chciała wnieść lub wniosła race na trybuny, dwie osoby wykrzykiwały antysemickie hasła pod adresem przyjezdnych.

Ponieważ zajmujący ostatnie miejsce FC Volendam wygrał 3:1 (0:1) z Excelsiorem Rotterdam w tym samym czasie, Amsterdam jest na dole tabeli z zaledwie pięcioma punktami. Ajax rozegrał jednak dwa mecze mniej niż rywale, dlatego obecny stan należy traktować jako tymczasowy.