Drugi z rzędu triumf Mathieu van der Poela podczas Paryż-Roubaix, Kamil Małecki 18.

Drugi z rzędu triumf Mathieu van der Poela podczas Paryż - Roubaix, Kamil Małecki 18.PAP
Holender Mathieu van der Poel z Alpecin-Deceuninck wygrał po prawie 60-kilometrowej akcji kolarski wyścig Paryż-Roubaix, uważany za najtrudniejszy z klasyków. Powtórzył swój sukces sprzed roku. Najlepszy z Polaków, Kamil Małecki z grupy Q36.5, zajął 18. miejsce.

Niedzielny wyścig odbył się na 260-kilometrowej trasie, na której znalazło się 29 brukowanych odcinków o łącznej długości 55,7 km. Jadący w koszulce mistrza świata 29-letni Holender pokonał ten ekstremalnie trudny dystans z rekordową w ponad 120-letniej historii imprezy przeciętną - 47,8 km/godz.

Van der Poel w poprzednią niedzielę triumfował w innym z "monumentów" - Dookoła Flandrii, a w niedzielę potwierdził doskonałą formę, popisując się imponującą akcją indywidualną. Od pierwszych kilometrów późniejszy triumfator, z pomocą swych kolegów z ekipy Alpecin-Deceuninck, jechał na czołowych pozycjach w topniejącym z czasem peletonie. Na kilkadziesiąt kilometrów przed metą czołowa grupa liczyła około 30 kolarzy, wśród których był także Polak – Kamil Małecki.

Decydujący, samotny atak przypuścił van der Poel na blisko 60 km przed metę podczas przejazdu przez pokryty brukiem odcinek Orchie. Żaden z rywali nie wytrzymał jego tempa, a grupka pościgowa porwała się na kilka części. Lider systematycznie powiększał przewagę, która na mecie, na historycznym welodromie w Roubaix, wyniosła aż trzy minuty.

Próbująca ścigać van der Poela czteroosobowa grupka, rozegrała pomiędzy sobą walkę o pozostałe miejsca na podium – drugie – podobnie jak przed rokiem – zajął klubowy kolega zwycięzcy Belg Jasper Philipsen, trzecie Duńczyk Mads Pedersen (Lidl-Trek), a na czwartym ukończył rywalizację Niemiec Nils Politt (UAE Team Emirates).

29-letni Holender został pierwszym kolarzem z dwoma kolejnymi zwycięstwami w Roubaix od 2009 roku, kiedy po raz drugi z rzędu stanął na najwyższym stopniu podium Belg Tom Boonen. Natomiast ostatnim triumfatorem Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix w jednym roku był Szwajcar Fabian Cancellara w 2014.

Van der Poel jest kolejnym kolarzem, który zwyciężył w "Piekle Północy" jadąc w tęczowej koszulce mistrza świata. Ostatnio udało się to w 2016 roku Słowakowi Peterowi Saganowi.

Dzień wcześniej podobnej sztuki dokonała w kobiecej wersji Paryż-Roubaix Belgijka Lotte Kopecky (SD Worx Protime).

Van der Poel odniósł 49. w karierze zwycięstwo w wyścigu szosowym, w tym 14. po samotnej wielokilometrowej akcji. Wnuk słynnego przed laty francuskiego kolarza zawodowego Raymonda Poulidora ma także na koncie pięć tytułów mistrza świata w kolarstwie przełajowym i medale największych imprez w kolarstwie MTB.

18. lokata Małeckiego to jeden z najlepszych wyników polskiego kolarza w "Piekle Północy". Najwyżej – na 14. miejscu – plasowali się Joachim Halupczok w 1990 i Zbigniew Spruch w 1999 roku.

wyniki 121. edycji kolarskiego wyścigu Paryż - Roubaix (Compiegne - Roubaix, 259,7 km):

1. Mathieu van der Poel (Holandia/Alpecin-Deceuninck) 5:25.58 (przec. 48,7 km/godz.)