FC Porto pokonało Sporting w dogrywce i zdobyło Puchar Portugalii

Porto zdobyło Puchar Portugalii trzeci rok z rzędu
Porto zdobyło Puchar Portugalii trzeci rok z rzęduAFP
Porto pokonało Sporting 2:1 w niedzielny wieczór na Estadio Nacional de Jamor w Lizbonie, zdobywając swój 20. Puchar Portugalii. W emocjonującym finale triumfatorzy potrzebowali dogrywki, aby zapewnić sobie tytuł kosztem osłabionego Sportingu. Bramki zdobyli Evanilson i Mehdi Taremi.

Dzięki trzeciemu z rzędu Pucharowi Portugalii, Porto kontynuuje zmniejszanie dystansu do Benfiki, rekordowych mistrzów w krajowych rozgrywkach pucharowych. Smoki mają na koncie 20 tytułów, a Czerwoni 26. Od początku obecnego stulecia wynik wynosi 9-3 dla Niebiesko-Białych.

Sprawdź szczegóły meczu finałowego o Puchar Portugalii

Sporting, który przegrał finał, mimo wszystko kończy sezon bardzo pozytywnie, zdobywszy kolejny tytuł w Portugalii i zagra w Lidze Mistrzów. Teraz zmartwieniem jest utrzymanie Rúbena Amorima, który w ostatnich latach był odpowiedzialny za odbudowę klubu.

Porto wykorzystało błędy

W poszukiwaniu podwójnej korony piłki portugalskiej, Sporting objął prowadzenie na Estadio Nacional już w 20. minucie. Pedro Gonçalves dośrodkował z rzutu rożnego, a Jerry St Juste strzałem głową w róg otworzył wynik spotkania. Jednak kilka minut później Brazylijczyk Evanilson wykorzystał błąd obrońcy i wyrównał wynik spotkania.

Bohater Sportingu okazał się wkrótce winowajcą – St Juste po zdobyciu gola otrzymał czerwoną kartkę, osłabiając swoją drużynę na pełną godzinę regulaminowego czasu. Lwy z Lizbony zdołały utrzymać się bez straty kolejnego gola, ale nie było mowy o objęciu prowadzenia, dlatego konieczna była dogrywka.

Mając więcej paliwa w baku, Porto było w stanie wykorzystać atak bramkarza Pinto Diogo na napastnika Porto. Powalił on Evanilsona w polu karnym i sędzia przyznał rzut karny. Mehdi Taremi wykorzystał jedenastkę i zapewnił sobie tytuł.