Krzysztof Piątek z hat-trickiem, Sebastian Szymański wicemistrzem Turcji

Krzysztof Piątek z dubletem i Sebastian Szymański dokłada 10. gola do dorobku w TurcjiProfimedia
Napastnik Basaksehirsporu w niewiele ponad 12 minut od pierwszego gwizdka miał już na koncie dwie bramki. Swoje konto w Fenerbahce równolegle poprawił również Sebastian Szymański.

W niedzielę o 18:00 polskiego czasu zawodnicy tureckiej Super Lig po raz ostatni w sezonie 2023/24 wybiegli na boiska dziewięciu stadionów. Teoretycznie trwała jeszcze walka o tytuł, ale warunkiem była porażka Galatasaray na wyjeździe z Konyasporem. Mauro Icardi (dublet) i Berkan Kutlu dali jednak Lwom zwycięstwo 3:1 i ucięli dyskusję na temat pierwszego miejsca w tabeli. Jednocześnie dorobek 102 punktów z tylko jedną porażką w sezonie to nowy rekord tureckich rozgrywek.

Gratulacje dla mistrzów Turcji, Galatasaray!
Gratulacje dla mistrzów Turcji, Galatasaray!Flashscore

Wicemistrz Sebastian Szymański z golem

Pomimo niemal pewnego tytułu dla Galatasaray, wiceliderzy tabeli z Fenerbahce z impetem weszli w mecz z czerwoną latarnią ligi – Istanbulsporem. Rzut karny w 8. minucie wykorzystał Edin Dzeko, a przed upływem 15. minuty swojego 10. gola ligowego w sezonie zdobył także Sebastian Szymański

Sprawdź komplet statystyk meczu Fenerbahce - Istanbulspor

Polski pomocnik na wprost bramki dostał piłkę z lewej flanki, po dwóch pechowych kontaktach obrońców, i nie zostało mu nic innego, jak tylko spytać bramkarza o kierunek. Gdzie by się nie rzucił Mucahit Serbest, nie miałby szans – 25-latek huknął nie do obrony po poprzeczkę. Wkrótce później na 3:0 podwyższył Dusan Tadić i z takim wynikiem Kanarki zeszły na przerwę.

Po powrocie z szatni strzelanie na murawie Sukru Saracoglu wciąż trwało. Kolejne gole dokładali ​Bright Osayi-Samuel, Serdar Dursun i Joshua King. W 64. minucie doszło również do symbolicznej chwili: na boisko po raz ostatni w karierze wszedł 37-letni Leonardo Bonucci. Mecz zakończył się wynikiem 6:0 dla Fenerbahce, a Sebastian Szymański okazał się najlepszym zawodnikiem na boisku.

Składy i noty za mecz Fenerbahce - Istanbulspor
Składy i noty za mecz Fenerbahce - IstanbulsporFlashscore

Piątek z szybkim dubletem, potem karny

Jeszcze większe znaczenie miał dla swojej drużyny Krzysztof Piątek. Jego Basaksehir mógł wskoczyć tuż za podium Super Lig, ale musiał wygrać w Adanie z tamtejszym Demirsporem. 28-latek z Dolnego Śląska sprawił, że zadanie stało się znacznie łatwiejsze. Po dwóch doskonałych dograniach kolegów w 13. minucie miał już na koncie dublet.

Sprawdź komplet statystyk meczu Adana Demirspor - Basaksehir

Najpierw, po czterech minutach gry, wypuścił go środkiem Deniz Turuc, a napastnik z zimną krwią wpuścił piłkę bramkarzowi między nogi. Shahrudin Mahammadaliyev między słupkami Adany zaczął fatalnie, a później nie było wcale lepiej. Przy drugim golu Piątka – umożliwionym prostopadłą piłką od Oliviera Kemena – bramkarz próbował skrócić kąt, ale Polak minął go i pod ciałem wśliznął piłkę z ostrego kąta.

To były bramki nr 15 i 16 Piątka w tym sezonie Super Lig. Jego koledzy jeszcze przed przerwą dołożyli dwie kolejne, a Basaksehir z wynikiem 4:1. Liczby na tablicy wyników zmieniły się dopiero w 68. minucie, gdy polski napastnik podszedł do wykonania rzutu karnego i skompletował hat-tricka. To był ostatni błysk Piątka w tym sezonie, sekundy później został zdjęty z boiska, a zastąpił go Emirhan Ilkhan.

Mecz skończył się wynikiem 6:2 dla przyjezdnych ze Stambułu, który zapewnił Basaksehirowi grę w Lidze Konferencji 2024/25. Z kolei 17 goli (plus jedna asysta) zdobytych w tym sezonie ligowym przez Krzysztofa Piątka to jego najlepszy wynik od chwili opuszczenia Cracovii w 2018 roku. Dzięki temu dorobkowi stał się najlepszym polskim strzelcem w historii ligi tureckiej i wszedł do pierwszej piątki sezonu w klasyfikacji strzelców.

Krzysztof Piątek bohaterem Basaksehiru - składy i noty za mecz w Adanie
Krzysztof Piątek bohaterem Basaksehiru - składy i noty za mecz w AdanieFlashscore