Man City na szczycie tabeli Premier League po pokonaniu podatnego na błędy Luton

Man City na czele tabeli Premier League po pokonaniu podatnego na błędy Luton
Man City na czele tabeli Premier League po pokonaniu podatnego na błędy LutonProfimedia
Manchester City wspiął się na szczyt tabeli Premier League, przynajmniej tymczasowo, komfortowo pokonując Luton Town 5:1 i przedłużając tym samym serię meczów bez porażki do 17. Pierwszy gol padł już po minucie, a ostatni pod koniec doliczonego czasu.

Niepokonani na Etihad Stadium od listopada 2022 roku (21 zwycięstw, sześć remisów), Cityzens powrócili do ligowych rozgrywek po emocjonującym remisie 3:3 z Realem Madryt w Lidze Mistrzów UEFA. Po przegraniu każdej z pięciu poprzednich wizyt u klubów z czołówki, ostatnią rzeczą, jakiej Luton Town potrzebowało, była strata gola po minucie, ale właśnie taki los ich spotkał.

Sprawdź komplet statystyk meczu Manchester City - Luton Town

Po tym, jak jego pierwszy strzał został zablokowany przez kolegę z drużyny Jérémy'ego Doku, Erling Haaland posłał akrobatyczne uderzenie, które nieroftunnie (i boleśnie!) obiło Daikiego Hashiokę, od którego piłka wpadła do bramki.

Jak można się było spodziewać, City pozostało w gazie, dominując w posiadaniu piłki i testując Luton raz za razem. Gospodarze cierpliwie sondowali przez resztę połowy, uderzając na dalszy słupek, gdy Matheus Nunes został wślizgiem obsłużony przez Kevina De Bruyne. Jednak - po rekordowych 51 kontaktach z piłką w polu karnym przeciwnika w pierwszej połowie - City udali się na przerwę z przewagą zaledwie jednego gola.

Po wznowieniu gry schemat gry był kontynuowany, a Rúben Dias na starcie oddał niski strzał tuż obok bramki. The Hatters byli zadowoleni z wymaru kary, siedzieli cofnięci nisko i ograniczali przestrzeń przeciwko pretendentom do tytułu. Jednak po godzinie zdecydowanej obrony w końcu ponownie się ugięli.

City w końcu zdobyło drugiego gola w tym meczu za sprawą wspaniałego półwoleja Mateo Kovačicia i choć rezerwowy Cauley Woodrow wkrótce uderzył w poprzeczkę z podciętej piłki Freda Onyedinmy, Luton nie znalazło żadnej konkretnej odpowiedzi.

Gdy rywalizacja była już praktycznie rozstrzygnięta, gole zaczęły padać coraz szybciej. Na kwadrans przed końcem Haaland dołożył trzeciego gola z wapna po tym, jak Doku został powalony przez Onyedinmę. Ross Barkley strzelił bramkę na pocieszenie dla gości, a Doku zdobył zasłużonego czwartego gola po genialnym indywidualnym rajdzie.

W doliczonym czasie gry bramkę zdobył Joško Gvardiol, dodając blasku zwycięstwu, które wywindowało drużynę Pepa Guardioli na szczyt tabeli Premier League, dwa punkty przed niedzielnymi Arsenalem i Liverpoolem, które zagrają w niedzielę. Dla Luton porażka oznacza powrót do strefy spadkowej poniżej Nottingham Forest (bilansem bramkowym) i brak wyjazdowego zwycięstwa w lidze od czasu pokonania Sheffield United w Boxing Day.