Pożegnanie Janusza Filipiaka, dublet Kallmana. Cracovia kończy rok zwycięstwem nad Legią

Pożegnanie Janusz Filipiaka, dublet Kallmana. Cracovia kończy rok zwycięstwem nad LegiąProfimedia
W zaległym meczu 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy drużyna Cracovii pokonała Legię Warszawa 2:0. Był to zatem rewanż za niedzielny mecz w Warszawie, w którym padł identyczny wynik, ale dla Wojskowych.

Przed spotkaniem rozgrywanym na stadionie w Krakowie minutą ciszy oddano hołd zmarłemu w niedzielę profesorowi Januszowi Filipiakowi. Dzień wcześniej zrobili to piłkarze i trener drużyny, Jacek Zieliński. W środę na murawie o zasługach wieloletniego prezesa mówił spiker, a na trybunach była obecna m.in. żona profesora, Elżbieta Filipiak oraz Michał Probierz, selekcjoner reprezentacji Polski, a wcześniej trener Cracovii.

W ostatnim meczu PKO BP Ekstraklasy w 2023 roku obie drużyny grały z ogromnym zaangażowaniem, a sporą przewagę początkowo osiągnęli gospodarze. Efektem tego było 6 strzałów w ciągu pierwszego kwadransa, wszystkie okazały się jednak niecelne.

Statystyki meczu Cracovia - Legia Warszawa
Statystyki meczu Cracovia - Legia WarszawaFlashscore

Kiedy jednak już udało im się trafić w światło bramki, zrobili to w fantastyczny sposób. Podanie od bramkarza Sebastiana Madejskiego na połowie rywali przyjął Benjamin Kallman. Następnie uwolnił się spod opieki Rafał Augustyniaka i pięknym strzałem pod poprzeczkę otworzył wynik spotkania.

Przed przerwą dobrą okazję na wyrównanie miał Radovan Pankov, ale jego uderzenie głową po dośrodkowaniu Josue przeleciało nad bramką.

W 19. minucie kibice jeszcze raz pożegnali profesora Flipiaka, tym razem gromkimi brawami. To symboliczna liczba, bo właśnie 19 lat władał on jednym z najstarszych klubów w Polsce.

Kallman kończy rok dubletem

W drugiej odsłonie spotkania nadal najjaśniejszą postacią na boisku był napastnik z Finlandii. Pierwszy jego strzał po wznowieniu gry trafił w słupek, natomiast w 57. minucie po asyście Karola Knapa podwyższył prowadzenie Pasów, popisując się sprytnym strzałem obok golkipera.

Pomeczowe oceny zawodników
Pomeczowe oceny zawodnikówFlashscore

W kolejnej fazie meczu podopieczni Jacka Zielińskiego oddali inicjatywę zawodnikom Legii, skupiając się na uważnej grze w defensywie i szukaniu szans do wyprowadzenia kontrataku. Goście faktycznie całą drugą połowę przeważali w posiadaniu piłki i kreowali sporo sytuacji, ale brakowało im skuteczności.

Tabela PKO BP Ekstraklasy po ostatnim spotkaniu w 2023 roku
Tabela PKO BP Ekstraklasy po ostatnim spotkaniu w 2023 rokuFlashscore

Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:0, dzięki czemu awansowali ze strefy spadkowej na 13. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Z kolej drużyna Kosty Runjcaicia rok zakończy na 5. pozycji, tracąc do podium jeden punkt.