Bośniacy pokonani, świetny start Polski U17 w finale kwalifikacji do Euro

Bośniacy pokonani, świetny start Polski U17 w finale kwalifikacji
Bośniacy pokonani, świetny start Polski U17 w finale kwalifikacjiPZPN.pl
Od przekonującej wygranej 4:1 z Bośnią i Hercegowiną rozpoczęli Polacy zmagania w finale kwalifikacji do Euro U17 w Bijeljinie. Wynik oznacza, że po pierwszym z trzech meczów grupowych Biało-Czerwoni zajmują pierwsze miejsce.

Gospodarze turnieju Grupy 8 kwalifikacji do Euro U17 2024 nie mieli łatwego startu w rozgrywkach. Bośniacy w pierwszym z sześciu rozgrywanych na ich terenie meczów stracili gola już po niecałej minucie gry. W pierwszej akcji meczu Mateusz Dziewiatowski kąśliwym strzałem po ziemi z kilkunastu metrów trafił do bramki przy bliższym słupku.

Młodzieżówka Polski prezentowała się znacząco lepiej w ofensywie, choć i błędów było sporo. Jeden z nich w 32. minucie otworzył drogę do ataku Draganowi Pejiciowi, który strzałem pod poprzeczkę pokonał Mateusza Jelenia i wyrównał stan rywalizacji.

Szczęście Bośniaków nie trwało jednak długo, bowiem w 39. minucie ponownie byli w opałach. Najpierw po wrzucie z autu, a później – przy problemach z oddaleniem zagrożenia – prostopadłą piłkę na wprost bramki dostał Michael Izunwanne. Oszukał obrońcę przed sobą i udało mu się pokonać bramkarza.

Jednobramkowe prowadzenie utrzymało się przez większość meczu, ale wprowadzony po przerwie Adrian Przyborek pomógł ten stan zmienić. W 76. minucie Polacy świetnie rozegrali wrzut z autu, Przyborek poszedł z piłką prawą stroną, dograł po ziemi do Jakuba Adkonisa, a ten pokonał Mladena Jurkasa.

W mniej niż 10 minut Adkonis zaliczył dublet, gdy – w akcji naznaczonej brakiem precyzji i przypadkowością po obu stronach – doskoczył do piłki, której gospodarze nie wybili z pola karnego. Miał miejsce na rozbieg i silnym uderzeniem podniósł prowadzenie. Była 85. minuta, dlatego o ratowaniu wyniku Bośniacy mogli zapomnieć.

Po pierwszej z trzech kolejek turnieju Polacy zajmują pierwsze miejsce w grupie przed Czechami, którzy w tym samym czasie pokonali Białoruś 1:0. Biało-Czerwoni właśnie z Białorusinami rozegrają drugi mecz w sobotę, a trzeci – oby o prymat w grupie – z Czechami zaplanowany jest na wtorek, 26 marca. Wszystkie odbywają się o godzinie 14:00.

Wynik i strzelcy bramek
Wynik i strzelcy bramekFlashscore

Przypomnijmy, że w pierwszej fazie kwalifikacji Polacy zapewnili sobie pierwsze miejsce po trzech wygranych grupowych i od czwartej wygranej rozpoczęli drugą fazę grupową. Tylko najlepsza z czterech drużyn w każdej grupie ma gwarancję awansu do turnieju rozgrywanego na Cyprze, zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w rankingu wiceliderów.