Ter Stegen blisko pobicia rekordu La Liga w najmniejszej liczbie straconych bramek

AFP
Bramkarz Barcelony Marc-Andre ter Stegen w 25 kolejkach hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej wpuścił zaledwie osiem bramek. Niemiec jest coraz bliższy pobicia rekordu rozgrywek, należącego do Paco Liano z Deportivo La Coruna, którego w sezonie 1993/94 pokonano 18 razy.

Ter Stegen już 19 razy w tym sezonie ligowym kończył mecze z czystym kontem. Ostatnio w niedzielę, gdy "Duma Katalonii" pokonała na wyjeździe Athletic Bilbao 1:0 i przywróciła dziewięciopunktową przewagę nad Realem Madryt.

Niemiec znów pokazał się w tym spotkaniu z bardzo dobrej strony, broniąc w doliczonym czasie drugiej połowy potężne uderzenie z bliska Yuriego Berchiche. Jeszcze mocniejszą dobitkę zatrzymał głową obrońca Marcos Alonso. Wcześniej gospodarze zdobyli gola, ale został on anulowany po tym, jak sędziowie dopatrzyli się zagrania ręką we wcześniejszej fazie akcji.

"Nie był to ani pierwszy, ani drugi raz, kiedy ter Stegen uratował Barcelonę w ostatnich fragmentach meczu na San Mames. Wcześniej sparował prawą ręką na słupek strzał Alexa Bernguera, po którym piłka odbiła się od Andreasa Christensena. Chwilę później lewą ręką obronił uderzenie Ikera Munianina. Te interwencje sprawiły, że przyznano mu tytuł MVP tego spotkania" - napisała agencja EFE.

Goście zwyciężyli dzięki bramce Brazylijczyka Raphinhi w doliczonym czasie pierwszej połowy. Robert Lewandowski rozegrał całe spotkanie - pierwsze po dwumeczowej przerwie spowodowanej kontuzją mięśnia.

Od wznowienia rozgrywek po mistrzostwach świata w Katarze w 11 spotkaniach ligowych Barcelona straciła trzy bramki: z rzutu karnego w derbach z Espanyolem (1:1), z Betisem Sewilla (2:1) i z Almerią (0:1). Sześć z tych meczów "Duma Katalonii" wygrała 1:0, zwykle dzięki znakomitej postawie ter Stegena.

W najbliższą niedzielę Barcelona podejmie Real Madryt, który pod względem liczby straconych goli zajmuje drugie miejsce, razem z Athletic Bilbao - obie ekipy straciły ich po 19, czyli ponad dwa razy więcej od Katalończyków. Królewscy to jedyna w tym sezonie ekipa, która zdołała pokonać ter Stegena więcej niż raz w meczu ligowym - przed własną publicznością zwyciężyła 3:1.