Osimhen i Salah ratują punkt dla swoich drużyn w meczach z Gwineą Bissau i MozambikiemAFP
Piłkarze Nigerii zaskakująco zremisowali 1:1 z Gwineą Równikową w swoim pierwszym meczu w Pucharze Narodów Afryki. Trzykrotni zwycięzcy turnieju musieli odrabiać straty po tym, jak w 36. minucie z rzutu karnego trafił napastnik Iban Salvador. Zaledwie dwie minuty później wyrównał Victor Osihmen z Napoli. Z kolei najlepszy strzelec ligi angielskiej, Mohamed Salah, uratował Egipt w doliczonym czasie gry przed porażką z Mozambikiem.

Nigeryjczycy zmarnowali wiele szans i nie byli w stanie pokonać świetnie dysponowanego bramkarza hiszpańskiego Deportivo Alaves, Jesusa Owona. Remis z 88. drużyną w rankingu FIFA był kontynuacją ich nieprzekonujących w ostatnim czasie wyników. W listopadzie zremisowali 1:1 w meczach kwalifikacyjnych do mistrzostw świata z innymi outsiderami - Lesotho i Zimbabwe.

W kolejnym meczu Nigeria zmierzy się z gospodarzami, Wybrzeżem Kości Słoniowej, którzy w pierwszym meczu grupy A wygrali 2:0 z Gwineą Bissau.

Egipcjanie, którzy mogą pochwalić się siedmioma afrykańskimi tytułami, objęli prowadzenie w pierwszym meczu grupy B już w 2. minucie za sprawą Mustafy Muhamada. Jednak mimo swoich szans nie udało im się zdobyć drugiej bramki, a Mozambik odwrócił wynik dwoma golami w ciągu trzech minut w drugiej połowie.

Outsider był bliski pierwszego w historii zwycięstwa w swoim 13. meczu na mistrzostwach, ale stracił je po faulu Domingosa Macandzy w polu karnym. Jedenastka została potwierdzona przez VAR i w siódmej minucie doliczonego czasu gry wykorzystał ją gwiazdor Liverpoolu, Mohamed Salah, zapewniając swojej drużynie wyrównanie.

W ostatnim niedzielnym meczu Ghana niespodziewanie przegrała Wyspami Zielonego Przylądka 1:2. Zwycięskiego gola w 92. minucie spotkania strzelił Garry Rodrigues.