Lookman strzela, Osimhena zatrzymuje VAR, Nigeria pokonuje Angolę i wchodzi do walki o medal Pucharu Narodów Afryki

Lookman kładzie kres angolskiej bajce, Nigeria wchodzi do walki o medal

Ademola Lookman strzelił zwycięską bramkę dla Nigerii.
Ademola Lookman strzelił zwycięską bramkę dla Nigerii.Profimedia
Nigeria została pierwszym półfinalistą Pucharu Narodów Afryki, pokonując Angolę 1:0. Ofensywa faworyta rozkręcała się powoli, ale Ademola Lookman uderzył celnie w 41. minucie z pierwszej groźnej akcji Zielonych. Strzał gwiazdy Atalanty był zwycięski, a Orły zachowały czwarte czyste konto z rzędu. Imponującym defensywnie Angolczykom zabrakło niewiele do osiągnięcia najlepszego wyniku w historii turnieju, jakim byłby awans do najlepszej czwórki.

Na boisku pojawili się Mabululu i Gelson Dala, tandem angolskich napastników z siedmioma golami na koncie, i to ten pierwszy mógł zdobyć bramkę już w piątej minucie. Stało się to po rzucie rożnym, kiedy jeden z kolegów dośrodkował przed bramkę, gdzie osamotniony strzelec egipskiego Al Ittihad trafił w bramkarza.

Wyjściowe składy i noty za mecz Nigeria-Angola
Wyjściowe składy i noty za mecz Nigeria-AngolaFlashscore

Przez długi czas gra faworyzowanych Nigeryjczyków pozostawała poniżej oczekiwań, a bramkarz Signori Antonio, który pojawił się w wyjściowym składzie Angoli po raz pierwszy od 2016 roku, był praktycznie bez pracy. Dopiero w 41. minucie Moses Simon przedarł się lewą stroną i podał piłkę jak na srebrnej tacy do Lookmana, który z łatwością zwieńczył dzieło.

Gol wyraźnie rozluźnił szyki Eagles, którzy dominowali na boisku na początku drugiej połowy. W 59. minucie szansę jak grom z jasnego nieba otrzymał jednak rezerwowy Angoli Zini, który po niesamowitym podaniu znalazł się za obroną i niskim strzałem trafił w prawy słupek.

Zbliżający się koniec meczu sprawił, że Antylopy stały się nerwowe, a drużyna, która do tej pory otrzymała tylko pięć żółtych kartek w turnieju, została upomniana trzykrotnie w ciągu trzech minut. Po jednym z fauli Lookman zagrał bezpośredni rzut, po którym Osimhen strzelił głową, ale bramki nie uznano z powodu spalonego.

Jednak nawet to nie uratowało Angoli i pod względem historii turnieju byli oni w stanie tylko wyrównać swój najlepszy dotychczasowy wynik z 2008 i 2010 roku. Półfinałowymi rywalami Nigerii 7 lutego będą Republika Zielonego Przylądka lub Republika Południowej Afryki.