Piast zagra w różowych koszulkach, ale to nie kolejna promocja na Dzień Kobiet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Piast zagra w różowych koszulkach, ale to nie kolejna promocja na Dzień Kobiet
Piast zagra w różowych koszulkach, ale to nie kolejna promocja na Dzień Kobiet
Piast zagra w różowych koszulkach, ale to nie kolejna promocja na Dzień KobietPiast Gliwice SA
Widok Patryka Dziczka w różowej koszulce meczowej może dziwić. W piątek z Radomiakiem zawodnicy Piastunek zagrają właśnie w tych barwach, ale nie chodzi o wprowadzenie kolejnego produktu do sklepu.

Dzień Kobiet w piłce nożnej przybiera bardzo różne formy, zwykle sprowadzając się do życzeń czy rabatów w klubowych sklepach. Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza że prawie na całym świecie publiczność piłkarska to głównie mężczyźni i zabieganie o zainteresowanie kobiet jest mile widziane tak na co dzień, jak od święta. 

8 marca zwykle jest słodko i różowo, a piłkarskie działy marketingu i komunikacji szukają nowych sposobów, by zachęcić kobiety do kibicowania. W Piaście Gliwice też jest dziś różowo, ale klub z Górnego Śląska poszedł w uderzająco innym kierunku. 

Śledź mecz Piast-Radomiak z Flashscore

Występem w różowych koszulkach z czarnymi wstawkami piłkarze Piasta chcą zwrócić uwagę na bardzo poważny problem: przemoc domową. Dlaczego przy okazji Dnia Kobiet? Ponieważ zdecydowanie częściej to kobiety padają ofiarami przemocy. Akcja nie jest jednak adresowana tylko do pań, przeciwnie. Również mężczyźni powinni zwracać uwagę na sygnały, które mogą wskazywać, że u osób wokół nich może dziać się coś niepokojącego.

Akcja pod hasłem #ZauważOznaki ma uczulać kibiców, by (jak zresztą wskazuje przydomek Piastunki) zainteresowali się losem innych. Przemoc ma wiele oblicz i nie musi być fizyczna, dlatego każde zachowanie mogące świadczyć o problemach w rodzinie należy traktować jako sygnał. Częste roztargnienie, lękliwość, problemy z codziennymi czynnościami – to tylko wycinek symptomów, że coś się dzieje i warto zaoferować pomoc. A ponieważ bycie ofiarą przemocy łączy się z poczuciem wstydu, rzadko można liczyć na otwartą komunikację i wypowiedzianą wprost prośbę ze strony ofiary takich zachowań.

Piast przy okazji Dnia Kobiet chce nie tylko zwrócić uwagę swoim kibicom na sygnały, ale też przypomnieć ofiarom przemocy, że mają się do kogo zgłosić. Akcja promuje Fundację "Pomoc Kobietom i Dzieciom", która oferuje wsparcie prawne, psychologiczne, seksuologiczne i nie tylko. 

Abstrahując od zasięgu akcji i szczegółów jej przeprowadzenia (dopiero została ogłoszona), cenny jest też fakt, że Piast nie próbuje przy okazji zarobić. Koszulki z dzisiejszego meczu z Radomiakiem nie będą dostępne jako produkt komercyjny, za to będzie można je wylicytować i cały dochód trafi do wspomnianej fundacji. 

Pamiętaj, że jeśli czytasz to jako ofiara przemocy, niezależnie od płci, masz różne możliwości szukania pomocy. Poza zwróceniem się do zaufanych bliskich, możesz skorzystać choćby ze wskazanych poniżej numerów. W Twoim otoczeniu może również działać ośrodek pomocy społecznej, interwencji kryzysowej lub inny podmiot udzielający pomocy.

Fundacja "Pomoc Kobietom i Dzieciom": 602 778 370, 692 050 380

Ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia": 800 12 00 02

Numer alarmowy: 112