Piękny gol Andricha, Bayer zwycięża w pierwszym półfinale Ligi Europy. Remis w Marsylii

Piękny gol Andricha, bezzębna Roma. Bayer zwycięża w pierwszym półfinale Ligi EuropyAFP
Bayer Leverkusen kontynuuje swoją wspaniałą serię, notując 47. spotkanie bez porażki. Tym razem świeżo upieczeni mistrzowie Niemiec pokonali Romę 2:0 w półfinale Ligi Europy, zyskując solidną przewagę przed rewanżem. W drugim półfinale Olympique Marsylia zremisowała z Atalantą Bergamo 1:1.

Mecz piątej drużyny Serie A z nowym mistrzem Niemiec rozpoczął się od ostrożnej gry, ale z każdą minutą tempo spotkania rosło. Wkrótce gospodarze zyskali nieznaczną przewagę, a jej efektem była doskonała okazja Romelu Lukaku. Belg oddał potężne uderzenie głową, jednak piłka trafiła jedynie w poprzeczkę. Chwilę później po drugiej stronie boiska Jeremie Frimpong strzelił tuż obok prawego słupka.

Wydawało się, że to podopieczni Daniele de Rossiego mają wszystko pod kontrolą, ale wówczas stracili bramkę. Po katastrofalnym błędzie obrońców piłkę blisko szesnastki przejął Florian Wirtz i pewnym strzałem pokonał Mile Svilara. Aptekarze mogli podwyższyć prowadzenie już chwilę później, ale Frimpong znów nie popisał się celnością.

Następnie świetne uderzenie z dystansu oddał Lorenzo Pellegrini, jednak i tym razem zabrakło kilku centymetrów. Przed przerwą trzecią doskonałą okazję na gola zmarnował jeszcze Frimpong.

Po przerwie obraz gry nie zmienił się - zawodnicy obu drużyn stwarzali sporo sytuacji i ich nie wykorzystywali. Po rzutach rożnych mylili się m.in. Piero Hincapie czy Bryan Cristante.

Rzymianie próbowali nawiązać walkę, ale kiedy powoli wracali do gry, przepięknym strzałem sprzed pola karnego na 2:0 podwyższył Robert Andrich. W dalszej fazie Aptekarze umiejętnie się bronili, a jedyne okazje na bramkę kontaktową mieli Sardar Azmoun, który jednak przegrał pojedynek z Matejem Kovarem oraz Tammy Abraham, który głową posłał piłkę nad poprzeczką.

Taki wynik sprawia, że zdecydowanym faworytem do awansu do finału Ligi Europy jest ekipa Bayeru. Rewanż już 9. maja na stadionie BayArena w Leverkusen.

Statystyki meczu AS Roma - Bayer Leverkusen
Statystyki meczu AS Roma - Bayer LeverkusenOpta

W drugim półfinale Olympique Marsylia zremisowała z Atalantą Bergamo 1:1. Gości na prowadzenie swoim szóstym golem w Lidze Europy wyprowadził Gianluca Scamacca. Stał się czwartym włoskim zawodnikiem, który zdobył pięć lub więcej bramek w jednym sezonie Europa League. Przed nim dokonali tego Giuseppe Rossi (11), Mario Balotelli (6) i Ciro Immobile (8).

Wyrównującego gola dla gospodarzy zdobył z kolei obrońca Chancel Mbemba. Afrykański defensor strzelił szóstą bramkę dla Marsylii w europejskich rozgrywkach, bijąc klubowy rekord należący wcześniej do Taye Taiwo.