Fantastyczny hat-trick Lookmana, koniec serii Bayeru. Atalanta wygrywa Ligę EuropyAFP
Finałowe spotkanie Ligi Europy sezonu 2023/24 miało wyraźnego bohatera. Był nim Ademola Lookman, który zdobył trzy bramki dla Atalanty, zapewniając jej ostateczne zwycięstwo, a także kończąc imponującą serię meczów bez porażki Bayeru.

Spotkanie rozgrywane na stadionie w Dublinie rozpoczęło się zupełnie inaczej, niż większość finałów europejskich pucharów w ostatnich latach. Jednak kibice mogli się tego spodziewać, w końcu spotkały się dwie ofensywnie nastawione drużyny i taką też postawę prezentowały od pierwszych minut.

Podopieczni Xabiego Alonso dość szybko zdobyli nieznaczną przewagę w posiadaniu piłki, jednak to Atalanta tworzyła lepsze okazje, co niemal błyskawicznie przyniosło pożądane efekty. Już w 12. minucie z prawego skrzydła podanie wzdłuż linii bramkowej posłał Davide Zappacosta, a Ademola Lookman wyprzedził obrońcę i umieścił piłkę w siatce.

Aptekarze natychmiast ruszyli do odrabiania strat, ale mieli spore problemy z przedarciem się przez świetnie zorganizowaną defensywę rywali. Co więcej, zawodnicy Gian Piero Gasperiniego również nie ściągali nogi z gazu, regularnie goszcząc na połowie przeciwnika. Agresywna gra i wysoki pressing okazały się słusznym wyborem. W 26. minucie Lookman przejął futbolówkę tuż przed polem karnym i precyzyjnym strzałem przy słupku podwyższył prowadzenie swojej drużyny. Tuż przed przerwą blisko trafienia był także Charles De Ketelaere, ale tym razem jego mocne uderzenie zatrzymał Matej Kovar.

Przed rozpoczęciem drugiej odsłony meczu obaj trenerzy dokonali po jednej zmianie. W ekipie Bayeru Josipa Stanisicia zastąpił Victor Boniface, z kolei w miejsce kontuzjowanego Seada Kolasinaca pojawił się Giorgio Scalvini. Co prawda Bośniak początkowo pojawił się na murawie, ale jeszcze przed gwizdkiem okazało się, że jest niezdolny do dalszej gry.

Ademola Lookman - statystyki
Ademola Lookman - statystykiOpta/AFP

W tej części rywalizacji zespół z Włoch oddał inicjatywę mistrzom Niemiec, którzy jednak mimo wymiany wielu podań i utrzymywania się przy piłce wciąż nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką Juana Musso. Swoją ekipę do odważniejszej i bardziej zdecydowanej gry próbował natchnąć jej lider Granit Xhaka, ale i Szwajcar tego dnia momentami również był bezradny.

Co więcej, Orobici umiejętnie powstrzymywali także zapędy dynamicznych Jeremie Frimponga czy Piero Hincapie. W 76. minucie zdecydowali się na błyskawiczną akcję, zdobywając gola na 3:0. Ponownie indywidualnym rajdem popisał się Lookman - Nigeryjczyk w efektowny sposób minął defensora, a następnie strzałem lewą nogą pokonał bramkarza, kompletując hat-tricka.

Statystyki meczu Atalanta - Bayer Leverkusen
Statystyki meczu Atalanta - Bayer LeverkusenOpta

Piłkarze Bayeru dążyli do zdobycia przynajmniej honorowego gola, ale wciąż mieli kłopoty ze skutecznością i cierpliwością pod bramką rywali. W końcówce liczyli jeszcze na rzut karny po potencjalnym faulu na Toure, ale po analizie VAR sędzia nakazał grać dalej. Kilka minut później wszystko było już jasne. Atalanta Bergamo zakończyła serię 51. meczów bez przegranej Bayeru i sięgnęła po puchar Ligi Europy.