Stormowska i Niewiński najlepszymi zawodnikami w Gdańsku podczas MP w short trackuPAP
Kamila Stormowska i Michał Niewiński byli najlepszymi zawodnikami mistrzostw Polski w short tracku w Gdańsku. Łyżwiarka miejscowego Stoczniowca triumfowała na 500, 1000 i 1500 m, a reprezentant Juvenii Białystok zdobył cztery złote medale: na 100 i 1500 m oraz w sztafetach.

"1000 metrów jest moim ulubionym dystansem, coraz lepiej mi on wychodzi, ale nie nastawiam się na niego w szczególny sposób" – przyznała Stormowska, która indywidualnie wywalczyła komplet złotych medali. W sobotę na 500 i 1500 m, natomiast w niedzielę na 1000 m, okazała się również najlepsza w klasyfikacji wielobojowej.

W mistrzostwach nie wystąpiła zdyskwalifikowana Natalia Maliszewska, która w tej imprezie nie miał sobie równych w zeszłym roku. Łyżwiarka Juvenii Białystok zwyciężyła wówczas w czterech konkurencjach – na 500 i 1000 m oraz w sztafetach - mieszanej na 2000 i kobiecej na 3000 m.

Na starcie, z przyczyn zdrowotnych, zabrakło również klubowej koleżanki Stormowskiej Nikoli Mazur, która w poprzedniej edycji MP wygrała rywalizację na 1500 m.

U mężczyzn mistrzowski tytuł udało się obronić tylko Michałowi Niewińskiemu, który w niedzielę ponownie triumfował na 1000 m. W finale zabrakło Diane Selliera, który w sobotę był pierwszy na 500 oraz trzeci na 1500 m, Neithana Thomasa (obaj Stoczniowiec Gdańsk) oraz Łukasza Kuczyńskiego (Juvenia Białystok). Ten tercet niespodziewanie zakończył ściganie w półfinale.

"Kiedy zobaczyłem skład finału, to wiedziałem, że muszę zostawić siły na ostatnie kółko i 'wystrzelić'. Teraz czas na zasłużony urlop, ale nie będzie go dużo, bo zaraz będzie ciepło i wsiądę na rower" – powiedział Niewiński.

Reprezentant Juvenii Białystok był także najszybszy na 1500 m oraz triumfował w sztafetach - mieszanej i męskiej na 5000 m (razem z nim jechali Kuczyński, Paweł Adamski i Mateusz Mikołajuk), zajął ponadto pierwsze miejsce w wieloboju.

Na 1000 m drugie srebro (w sobotę był drugi na 1500 m) wywalczył debiutujący w krajowym czempionacie Felix Pigeon (AZS Politechniki Opolskiej), a brązowy krążek przypadł Adamskiemu.

W kobiecej sztafecie zwyciężyła pierwsza ekipa Juvenii Białystok w składzie Gabriela Topolska, Hanna Sokołowska, Anna Falkowska i Ada Majewska.

W hali Olivia ścigało się 54 łyżwiarzy, po 27 zawodniczek i zawodników, z siedmiu klubów.

W tym roku w Gdańsku odbyły się nie tylko mistrzostwa Polski na krótkim torze, ale również trzy duże międzynarodowe imprezy. W styczniu rozegrano mistrzostwa Europy, natomiast w lutym finałowe zawody Pucharu Świata oraz czempionat globu juniorów.