Rajdowe MP: Grzyb podbija Koszyce, Tom Kristensson mistrzem Polski

Tom Kristensson dojechał drugi w Koszycach, przypieczętował mistrzostwo Polski.
Tom Kristensson dojechał drugi w Koszycach, przypieczętował mistrzostwo Polski.Jakub Rozmus, RSMP
Szwed Tom Kristensson (Hyundai I20 R5) został rajdowym mistrzem Polski w sezonie 2022. W Rajdzie Koszyc, ósmej i finałowej rundzie RSMP, zajął drugie miejsce. Zwyciężył Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 Evo).

W kończącym mistrzostwa Rajdzie Koszyc zdecydowanie najlepsza była załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Grzyb wygrał dziewięć z jedenastu odcinków specjalnych, ale to nie wystarczyło do pokonania Kristenssona w klasyfikacji generalnej, który w Koszycach był drugi ze stratą 1.30,2.

Szwed mógł sobie pozwolić na bardziej zachowawczą jazdę, ponieważ nawet trzecie miejsce dawałoby mu tytuł rajdowego mistrza Polski. A że udało mu się utrzymać dystans do Grzyba, w Koszycach przypieczętował tytuł.

Kristensson został czwartym obcokrajowcem, który sięgnął po tytuł mistrza Polski. W 1973 roku dokonał tego Włoch Lelio Lattari, w latach 2007-09 najlepszy był Francuz Bryan Bouffier, a w sezonie 2020 mistrzostwo zdobył Fin Jari Huttunen.

Po pierwszym, sobotnim etapie Grzyb miał 1.05,9 s przewagi nad Kristenssonem. W niedzielę dwukrotny mistrz kraju jeszcze przyśpieszył, ale musiał liczyć na popełnienie błędu przez Kristenssona, a ten był ostrożny i wystarczająco szybki.

W tym roku debiutujący w RSMP Kristensson wygrał trzy imprezy zaliczane do RSMP, triumfował w rajdach Podlaskim, Żmudzi na Litwie i Wisły. Także trzy razy był drugi, a raz zajął trzecie miejsce.

Grzyb po raz trzeci w karierze triumfował w Koszycach. Obok tytułu pierwszego wicemistrza Polski, ma w tym roku w dorobku wywalczony już siódmy tytuł mistrza Słowacji.

Drugim rajdowym wicemistrzem kraju został Kacper Wróblewski (Skoda Fabia Rally2 Evo). Reprezentanci Orlen Team nie startowali w słowackiej rundzie RSMP.