Demokratyczna Republika Konga pokonała Gwineę i awansowała do półfinału Pucharu Narodów Afryki (PNA)

Demokratyczna Republika Konga pokonała Gwineę i awansowała do półfinału PNA

Przyjęcie zawodników Kongo
Przyjęcie zawodników KongoAFP
Demokratyczna Republika Konga zapewniła sobie miejsce w półfinale Pucharu Narodów Afryki (PNA) po pewnym zwycięstwie 3:1 nad Gwineą w Abidżanie. Podopieczni Sébastiena Desabre'a odnieśli czwarte z rzędu zwycięstwo w bezpośrednich starciach ze Słoniami.

Po istotnym zwycięstwie w rundzie pucharowej PNA nad rywalami z Gwinei Równikowej w 1/8 finału, podopieczni Kaba Diawary wiedzieli, że potrzebują kolejnego mocnego występu przeciwko Demokratycznej Republice Konga.

Pierwsza połowa toczyła się w szalonym tempie, a po tym jak Yoane Wissa zmarnował świetną okazję dla DRK, Gwinei przyznano kontrowersyjny rzut karny po popchnięciu Mohameda Bayo przez Chancela Mbembę. Po zdobyciu zwycięskiej bramki w poprzedniej rundzie, Bayo podszedł do wapna i posłał Lionela Mpasiego w złą stronę, otwierając wynik dla Gwinei w 20. minucie.

Wyjściowe składy i noty za mecz DRK-Gwinea
Wyjściowe składy i noty za mecz DRK-GwineaFlashscore

Aby naprawić swój błąd, Mbemba szybko odpowiedział. Już siedem minut po straconej bramce potężnym strzałem w róg siatki nie dał szans Arthurowi Masuaku. DRK była bardzo bliska objęcia prowadzenia, gdy tylko Cédric Bakambu zmienił tor lotu strzału Masuaku.

Lamparty z DRK utrzymały tempo na początku drugiej połowy, a presja została należycie wynagrodzona krótko po godzinie gry, gdy bieg Silasa został zatrzymany przez Juliana Jeanviera w polu karnym. Wissa wziął na siebie odpowiedzialność w polu 11 metrów i posłał rzut karny w lewy dolny róg, dając DR Konga prowadzenie w ostatnich 20 minutach.

Gwinea starała się utrzymać tego samego ducha, który zainspirował ich do późnego zwycięstwa w poprzednim meczu, ale to Kongijczycy świętowali trzeciego gola osiem minut przed upływem czasu, kiedy kluczowy w meczu Masuaku pięknie wykonał rzut wolny z daleka, który w ostatniej chwili oszukał Ibrahima Koné.

Ten genialny strzał położył kres wszelkim nadziejom Gwinei na powrót do gry, pozwalając DR Konga na zwycięstwo w ostatnich minutach i zapewnienie sobie miejsca w półfinale rozgrywek po raz pierwszy od 2015 roku.