Newcastle wraca na właściwe tory dzięki efektownemu zwycięstwu nad Aston Villą

Newcastle wraca na właściwe tory dzięki zdecydowanemu zwycięstwu nad Villą
Newcastle wraca na właściwe tory dzięki zdecydowanemu zwycięstwu nad VilląAFP
Newcastle United zakończyło passę 17 ligowych meczów bez porażki u siebie Aston Villi we wtorkowy wieczór. Dublet Fabiana Schära w pierwszej połowie pomógł Srokom odnieść efektowne zwycięstwo 3:1.

Świeżo po podnoszącym morale zwycięstwie w Pucharze Anglii nad Fulham w sobotę, Newcastle pojechało we wtorek do West Midlands, chcąc uniknąć piątej porażki ligowej z rzędu, co byłoby najgorszą serią od 2021 roku. Otwierające fragmenty meczu były obiecujące dla podopiecznych Eddiego Howe'a - goście zdominowali posiadanie piłki przeciwko grającym nieoczekiwanie dobry sezon rywalom z Aston Villi.

Jednak klarowne okazje były wyjątkową rzadkością. Anthony Gordon w 21. minucie musiał obejść się smakiem, gdy jego strzał z bliskiej odległości został sprytnie zatrzymany przez Emiliano Martíneza. Niezrażone Newcastle nadal szukało okazji do zdobycia bramki, a odważny początek został należycie nagrodzony dwoma golami w ciągu czterech minut.

Wyjściowe składy i noty za mecz Aston Villa-Newcastle
Wyjściowe składy i noty za mecz Aston Villa-NewcastleFlashscore

Najpierw dośrodkowanie Kierana Trippiera z rzutu rożnego trafiło w dolny róg bramki po ostatnim kontakcie Schära, a chwilę później środkowy obrońca podwoił swój dorobek prostym wykończeniem po tym, jak pierwszy strzał Gordona odbił się od poprzeczki.

Gospodarze starali się odzyskać przynajmniej pozory opanowania przed przerwą i byli bliscy zmniejszenia deficytu o połowę, tylko po tym, jak John McGinn główkował już w polu bramkowym. Przegrawszy tylko jedno z ostatnich 10 spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej, Villa wiedziała, że na początku drugiej połowy potrzebna będzie pozytywna, jakościowa reakcja.

Jednak to goście powiększyli swoje prowadzenie w ciągu siedmiu minut od wznowienia gry, gdy niskie podanie Miguela Almiróna zostało wpakowane do siatki przez Jacoba Murphy'ego, przy niefortunnym ostatnim dotknięciu Àlexa Moreno, któremu zapisano gola samobójczego.

Zdeterminowani, by bronić przynajmniej szacunku na Villa Park, gospodarze zmniejszyli różnicę o jedną bramkę na 19 minut przed końcem, gdy Ollie Watkins zamienił podanie Leona Baileya na swojego 50. gola w Premier League. To trafienie zapoczątkowało fascynujący ostatni kwadrans, w którym Villa rzuciła wszystkich do przodu w pogoni za odwróceniem wyniku na ostatniej prostej.

Jednak - pomimo najlepszych starań Villans - obrona Newcastle ostatecznie utrzymała się, aby zdobyć pierwsze ligowe zwycięstwo od połowy grudnia. Gospodarze z kolei będą zdesperowani, aby odbić sobie porażkę na Sheffield United w sobotę przegrawszy pierwszy mecz ligowy na Villa Park od lutego 2023 roku.