Ter Stegen, niemiecka niezawodność w defensywie Barcelony, która odzyskuje solidność

Ter Stegen ćwiczy przed meczem z Atleti.
Ter Stegen ćwiczy przed meczem z Atleti.ÓSCAR DEL POZO / AFP
Powrót bramkarza przyniósł ze sobą bezpieczeństwo defensywne, którego brakowało po stronie Barçy.

Kontuzja Marca-André Ter Stegena przeszkodziła Barcelonie w połowie sezonu. Niemiecki golkiper był wyłączony z gry przez ponad dwa miesiące, wypadł z gry w listopadzie i wrócił dopiero w lutym. W tym czasie Iñaki Peña starał się utrzymać poziom swojej gry... bez większego powodzenia. Do tego czasu ten pierwszy stracił 15 bramek w 17 meczach; rodzimy zawodnik ponad dwa razy więcej w dwóch meczach mniej. Liczby były druzgocące.

Od jego powrotu drużyna Culé może pochwalić się mianem niepokonanej - ma na koncie pięć zwycięstw i trzy remisy, w tym awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Ostatnia porażka miała miejsce 27 stycznia (3:5 z Villarreal). W całym okresie jego nieobecności zespół zanotował sześć negatywnych wyników, co jest zdecydowanie zbyt wysoką liczbą dla drużyny, która powinna celować w każdy tytuł.

Chociaż Ter Stegen miał trudności z wejściem na właściwe tory, faktem jest, że w 2024 roku zachował o połowę mniej czystych kont. Jest to pozytywny rekord, ale liczne trudności, jakie miała drużyna Xaviego Hernándeza w utrzymaniu czystych kont, nadają mu pewną wartość dodaną. Od sierpnia zdarzyło się to 15 razy, co jest już rekordem znacznie bliższym wynikowi Realu Madryt (17), również utrudnionym przez nieobecność Thibauta Courtoisa.

Z byłym zawodnikiem Borussii Mönchengladbach w pełni sił, nadchodzące miesiące zapowiadają się korzystniej dla Barçy, która ma przed sobą kilka bardzo trudnych wyzwań.