Część grup zakończyła już eliminacje, Lukaku pobił rekord bramkowy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Część grup zakończyła już eliminacje, Lukaku pobił rekord bramkowy
Część grup zakończyła już eliminacje, Lukaku pobił rekord bramkowy
Część grup zakończyła już eliminacje, Lukaku pobił rekord bramkowy
AFP
W niedzielę zakończyła się rywalizacja w czterech grupach eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2024. Jako ostatnia z tego grona awans wywalczyła Serbia. Strzelecki rekord kwalifikacji ustanowił natomiast Belg Romelu Lukaku, który zdobył łącznie 14 goli.

Przed ostatnią kolejką w grupie G Serbia potrzebowała co najmniej remisu w meczu z Bułgarią u siebie i cel osiągnęła. Bramki dla gospodarzy zdobyli Milos Veljkovic w 17. minucie i Srdjan Babic w 82. Dla Bułgarii trafili Georgi Rusew (59) oraz Kirił Despodow (69).

Spotkanie rozegrano na niewielkim obiekcie w Leskovacu i przy pustych trybunach. Brak kibiców to efekt kary nałożonej przez UEFA za ich rasistowskie zachowanie podczas październikowego meczu z Czarnogórą.

Ostatecznie Serbia, która jako samodzielne państwo po raz pierwszy przeszła kwalifikacje Euro, pojechałaby na turniej do Niemiec nawet w przypadku porażki, bo Czarnogóra nie zdołała wygrać na wyjeździe z Węgrami. Goście co prawda prowadzili do przerwy po golu Slobodana Rubezica, ale w drugiej połowie, pewni już udziału w turnieju finałowym gospodarze odpowiedzieli dwiema bramkami Dominika Szoboszlaia i jedną Zsolta Nagy'a.

Węgrzy eliminacje zakończyli bez porażki. Niepokonani są od września ubiegłego roku, łącznie w 12 spotkaniach.

Lukaku natomiast strzelając 14 goli poprawił osiągnięcie reprezentanta Irlandii Północnej Davida Healy'ego z kwalifikacji do Euro 2008 i Roberta Lewandowskiego z kampanii przed Euro 2016. Obaj zdobyli po 13 bramek.

W niedzielę Belgia pokonała u siebie Azerbejdżan 5:0, a Lukaku cztery trafiania zaliczył już w pierwszej połowie, po czym w przerwie został zmieniony. Napastnik Romy na listę strzelców wpisywał się między 17. a 37. minutą. Wynik meczu w 90. minucie ustalił Leandro Trossard. Z grupy F już wcześniej awans zapewniły sobie Belgia i Austria.

Emocji nie było też w dwóch pozostałych grupach rywalizujących tego dnia. Z grupy A awansowały Hiszpania i Szkocja. Na zakończenie ekipa z Półwyspu Iberyjskiego wygrała u siebie z Gruzją 3:1, a Szkoci na własnym obiekcie zremisowali z Norwegami 3:3.

Zmagania w grupie J z kompletem 30 punktów i niesamowitym bilansem bramek 36-2 zakończyła Portugalia. W Lizbonie pokonała Islandię 2:0 notując dziesiąte zwycięstwo w dziesiątym meczu. Z drugiego miejsca awansowała Słowacja, która wygrała na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną 2:1.