Kamiński strzela na koniec ligi, ale Wolfsburg przegrał i nie zagra w pucharach

Wiszące głowy w VfL Wolfsburg
Wiszące głowy w VfL WolfsburgProfimedia
VfL Wolfsburg poniósł zawstydzającą porażkę 1:2 (1:0) na koniec sezonu przeciwko zdegradowanej Herthcie BSC i nie zakwalifikował się do Ligi Europy. Tylko jeśli RB Lipsk skutecznie obroni Puchar Niemiec przeciwko Eintrachtowi Frankfurt, Wilki zakwalifikują się do Ligi Konferencyjnej.

Już w drugiej minucie meczu Wlfsburg-Hertha wydawało się, że Jakub Kamiński położył podwaliny pod kwalifikację do międzynarodowych. Polak zdobył bramkę strzałem nisko w róg po asyście Yannicka Gerhardta. Bramkarz berlińczyków Tjark Ernst, dla którego był to pierwszy występ w Bundeslidze, był bezradny w tej sytuacji.

Dla 20-latka pierwszy sezon w Wolfsburgu jest bardzo udany. Początkowo wprowadził się nieśmiało, ale kończy rozgrywki z czterema golami (w tym trzema w ostatnich sześciu meczach!) w 31 występach. Mimo młodego wieku Kamiński jest zawodnikiem podstawowego składu.

Niestety, mecz po golu Polaka nie układał się po myśli Wolfsburga. Niezasłużone wyrównanie przyszło w 55. minucie od 17-letniego Ibrahima Maza, który wszedł jako zmiennik po przerwie. 13 minut później goście objęli nawet prowadzenie za sprawą Marco Richtera i sprytnie utrzymali tę przewagę.

W kolejnej odsłonie gospodarze nadal dominowali, ale kilkukrotnie nie zdołali pokonać debiutującego Ernsta. W 42. minucie, gdy wydawało się, że golkiper berlińczyków po raz kolejny został pokonany, Richter wybił z linii bramkowej strzał Josuhy Guilavogui.

Kovac niezadowolony

Po drugiej połowie wolfsburczycy nadal dominowali, ale ich akcjom w ataku brakowało ostatecznej klarowności. Trener Niko Kovac był wyraźnie niezadowolony, ale na tym etapie nie dokonał żadnych zmian.

Dopiero po zaskakującym wyrównaniu trener zareagował i w 66. minucie zastąpił między innymi Lukę Waldschmidta jako siłę ofensywną. Ten strzał okazał się jednak nieskuteczny, a Berlin coraz lepiej wchodził w mecz, który ostatecznie udało się wygrać.

Zwycięsto to symboliczna osłoda spadku dla kibiców Herthy, ale fatalna wiadomość dla Wolfsburga. Zawodnicy z Volkswagen Areny nie zagrają w kolejnym sezonie w europejskich pucharach.