Maryna Gąsienica-Daniel 30. w supergigancie, podium dla Austriaczek

Maryna Gąsienica-Daniel 30. zdobyła pierwsze punkt w supergigancie w sezonie 2022/23
Profimedia
Austriaczka Nina Ortlieb zwyciężyła w supergigancie w norweskim Kvitfjell zaliczanym do alpejskiego Pucharu Świata. Kolejne miejsca na podium zajęły jej rodaczki – Stephanie Venier i Franziska Gritsch. Maryna Gąsienica-Daniel straciła ponad 2 minuty i zajęła 30. miejsce.

Nina Ortlieb triumfowała czasem 1.29,25. Druga Venier straciła 0,12 s, a trzecia Franziska Gritsch była wolniejsza o 0,38 s. Dla Ortlieb było to drugie zwycięstwo w zawodach PŚ. Poprzednie zanotowała trzy lata temu we włoskiej La Thuile, również w supergigancie.

Włoszka Sofia Gioggia długo przewodziła stawce. Wyprzedziło ją trio Austriaczek, które startowały, gdy widoczność na trasie znacznie się poprawiła. Wcześniej rywalizację utrudniał padający śnieg i powiewy silnego wiatru.

"Muszę być szczera, na pewno miałam lepsze warunki niż rywalki startujące na początku. Doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Nie zawsze miałam szczęście w tym roku. Zawsze powtarzam, że los się odwróci” – powiedział Ortlieb w wywiadzie dla telewizji ORF.

Mikaela Shiffrin (strata 0,98 s) została sklasyfikowana na siódmej pozycji. Amerykanka dzień wcześniej, zajmując piąte miejsce w zjeździe, zapewniła sobie piątą w karierze Kryształową Kulę.

Shiffrin w przypadku 86. zwycięstwa zrówna się z historycznym osiągnięciem należącym do szwedzkiej legendy, Ingemara Stenmarka. Reprezentantka USA będzie miała jeszcze sześć szans w tym sezonie. W następny weekend zaplanowano zawody w Are w Szwecji, a w kolejnym tygodniu w Andorze.

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 30. miejsce (2.01 min), co przełożyło się na pierwszy w sezonie punkt w tej konkurencji do klasyfikacji generalnej.