Golden Knights pokonują Pantery w pierwszym meczu finału Pucharu Stanleya

Shea Theodore #27 z Vegas Golden Knights otrzymuje gratulacje od Bretta Howdena #21 i Braydena McNabba #3 po zdobyciu bramki. AFP
Vegas Golden Knights pokonali 5:2 Floridę Panthers w pierwszym spotkaniu finału Pucharu Stanleya NHL w Las Vegas.

Zach Whitecloud strzałem z dalekiego dystansu minął bramkarza Panthers Sergeia Bobrovsky'ego w 6:59 trzeciej tercji i wyprowadził Vegas Golden Knights na prowadzenie 3:2.

Kapitan Mark Stone dołożył gola w 13:41, a bramka została uznana po powtórnym sprawdzeniu.

"Oczywiście pierwsze zwycięstwo jest bardzo ważne" – powiedział Whitecloud. "Ale trzeba się tym trochę nacieszyć, a potem przejść do jutra".

Były zawodnik Panthers Jonathan Marchessault i Reilly Smith zdobyli bramki dla Knights, a obrońca Shea Theodore miał gola i asystę.

Bramkarz Vegas Adin Hill wybronił 33 strzały – w tym spektakularną obronę strzału Nicka Cousinsa na początku drugiej tercji, która utrzymała wynik 1:1.

"Myślę, że to jest coś, o czym marzysz, kiedy dorastasz, wykonując tę wielką obronę lub jeśli jesteś napastnikiem, wykonując ten wielki strzał w dogrywce, aby wygrać mecz" – powiedział Hill. "To było miłe – po prostu desperacja, wyciągnąłem kij i złapałem krążek".

Whitecloud powiedział, że na początku nie mógł stwierdzić z ławki, czy Hill obronił, ale nie był zaskoczony. "Ta obrona jest tym, czym jest Adin Hill" – powiedział Whitecloud.

Center Eric Staal i prawoskrzydłowy Anthony Duclair zdobyli bramki dla Panthers, a Sergei Bobrovsky obronił 29 rzutów, ale Floryda zakończyła passę ośmiu zwycięstw na wyjeździe.

Każda z drużyn stara się o pierwszą koronę Pucharu Stanleya i obie są w finale po raz drugi. Pantery zostały zmiecione przez Colorado w 1996 roku, a Golden Knights przegrali w swojej inauguracyjnej kampanii w 2018 roku.