Wygrana Polaków i porażka Polek w Drużynowych Mistrzostwach Europy w szachach

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wygrana Polaków i porażka Polek w Drużynowych Mistrzostwach Europy w szachach
DME w szachach - wygrana Polaków, porażka Polek
DME w szachach - wygrana Polaków, porażka Polek
PAP
Polacy wygrali z Włochami 2,5:1,5 w 8., przedostatniej rundzie drużynowych mistrzostw Europy w szachach w czarnogórskiej Budvie, a Polki przegrały z liderem turnieju kobiet - Bułgarią 1,5:2,5. Obie ekipy biało-czerwonych nie mają już szans na medale.

W meczu z Włochami partie na trzech pierwszych szachownicach nie przyniosły rozstrzygnięcia. Radosław Wojtaszek zremisował z Lucą Moronim, Paweł Teclaf z Francesco Sonisem, a Bartosz Soćko z Lorenzo Lodicim.

O sukcesie drużyny, po czterech kolejnych rundach bez meczowego zwycięstwa, przesądziła wygrana na czwartej Szymona Gumularza z Daniiylem Dvirnyym.

Biało-czerwoni z 10 punktami awansowali z 10. na dziewiątą lokatę. Po ośmiu rundach, na jedną przed zakończeniem mistrzostw, prowadzą Serbia i Niemcy - po 13, przed Anglią, Armenią, Chorwacją i Gruzją - po 11.

Lider światowego rankingu Norweg Magnus Carlsen pokonał na pierwszej szachownicy Jordena van Foreesta, a jego reprezentacja wygrała z Holandią 2,5:1,5. Były mistrz świata pozostaje niepokonany, mając w dorobku 6,5 pkt z 8 partii.

W meczu Polek z prowadzącą po siedmiu rundach Bułgarią Monika Soćko zremisowała na pierwszej szachownicy z mistrzynią świata w latach 2004-06 Antoanetą Stefanową. Przegrały swoje partie Oliwia Kiołbasa z Nurgyul Salimową na drugiej i Alicja Śliwicka z Biełosławą Krastewą na czwartej. Jedyne zwycięstwo odniosła Jolanta Zawadzka z Gerganą Pejczewą.

W turnieju kobiet samodzielne prowadzenie utrzymała Bułgaria - 14 pkt, przed Azerbejdżanem - 13, Francją - 12 i Serbią - 11. Polska z 10 punktami zajmuje dziewiąte miejsce. Taki sam dorobek mają drużyny z miejsc 5.-11.

Mistrzostwa rozgrywane na dystansie dziewięciu rund systemem szwajcarskim zakończą się w poniedziałek. W turnieju open startuje 38 ekip, a w rywalizacji kobiet - 32.