Novak Djoković podkręcił tempo i awansował do półfinału US Open

Djokovic świętuje zwycięstwo
Djokovic świętuje zwycięstwoReuters
Novak Djoković poradził sobie z upałem i Taylorem Fritzem (25) 6-1, 6-4, 6-4, aby we wtorek awansować do półfinału US Open i pozostać na dobrej drodze do zdobycia czwartej korony Flushing Meadows, co pozwoliłoby mu wyrównać rekord Margaret Court w 24 turniejach wielkoszlemowych.

Przy temperaturach po raz kolejny zbliżających się do 100 Fahrenheita (38 Celsjusza), Djoković pokazał chłodny, kliniczny styl, poprawiając swój rekord przeciwko amerykańskiej opozycji na US Open do idealnego 12-0.

Podczas gdy Wielki Szlem Fritza dobiegł końca, Stany Zjednoczone mają zagwarantowanego co najmniej jednego gracza w półfinale mężczyzn - Frances Tiafoe i Ben Shelton spotkają się w całkowicie amerykańskim starciu na Arthur Ashe później we wtorek, a Djoković czeka na zwycięzcę, aby zająć miejsce w niedzielnym finale.

"Oczywiście można się spodziewać, że ludzie będą wspierać gracza gospodarzy i nie ma w tym nic złego" - powiedział Djoković.

"Podoba mi się energia i atmosfera panująca na korcie centralnym".

"Sesje dzienne, sesje nocne, ludzie się w to angażują".

"Nie przeszkadza mi to. Rozwijam się dzięki tej energii i staram się wykorzystywać ją jako paliwo".

"Grałem na tym korcie przez tyle lat, tyle epickich meczów, że nie mogę się doczekać kolejnego za kilka dni".

W upalny dzień 19-letnia Coco Gauff rozgrzała tłum Arthur Ashe, pokonując Jelenę Ostapenko 6-0, 6-2 i stając się najmłodszą Amerykanką, która dotarła do półfinału US Open od czasów Sereny Williams w 2001 roku.

Fritz nie był jednak w stanie utrzymać dobrej passy, choć miał swoje okazje, ale zdołał wykorzystać tylko dwie z 12 szans na przełamanie, popełniając przy tym 51 niewymuszonych błędów, prawie dwukrotnie więcej niż jego przeciwnik (26).

Fritz przegrał wszystkie siedem spotkań w karierze z Serbem i nigdy nie pokonał przeciwnika z pierwszej dziesiątki w Wielkim Szlemie, ale wszedł do ćwierćfinału w rewelacyjnej formie, jako jedyny zawodnik, który nie stracił seta i został przełamany tylko raz w 50 gemach serwisowych.

Statystyki meczu Taylor Fritz - Novak Djoković
Statystyki meczu Taylor Fritz - Novak DjokovićFlashscore

Djoković nie tracił czasu na zakończenie obu tych serii, przełamując Amerykanina trzykrotnie, a następnie wygrywając pierwszego seta potężnym asem.

Fritz w końcu utrzymał serwis na otwarcie drugiego seta, ale wkrótce ponownie poczuł presję, a Djoković przełamał rozstawionego z numerem dziewiątym po raz czwarty, aby wyjść na prowadzenie 2-1 i zakończyć seta w tym samym stylu asem.

Djoković świętuje zakończenie meczu
Djoković świętuje zakończenie meczuReuters

Mając za sobą tłum kibiców, Fritz stawiał większy opór w trzeciej partii, ale nie mógł znaleźć drogi powrotnej, z kolei Serb uzyskał decydującą przerwę przy stanie 5-4, a następnie utrzymał serwis - poprawiając się do 13-0 w ćwierćfinałach US Open.