Ogromne pieniądze dla klubów piłkarskich na infrastrukturę. Co planują?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ogromne pieniądze dla klubów piłkarskich na infrastrukturę. Co planują?
Ogromne pieniądze dla klubów piłkarskich na infrastrukturę. Co planują?
Ogromne pieniądze dla klubów piłkarskich na infrastrukturę. Co planują?Śląsk Wrocław
Ponad 114 milionów złotych otrzymają kluby piłkarskie PKO Ekstraklasy i Fortuna 1 Ligi z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozwój infrastruktury. Najwięcej – po 10 mln zł – przyznano Śląskowi Wrocław i Zagłębiu Lubin.

"Program rozwoju infrastruktury piłkarskiej – edycja 2022” kładzie nacisk na obiekty mające służyć akademiom i szkółkom piłkarskim klubów dwóch najwyższych szczebli rozgrywek. Łączna kwota przewidywanego dofinansowania wynosi 114 368 468 złotych.

Przedstawiono listę aż 29 inwestycji wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania. Obecnie finalizowana jest ocena merytoryczna (techniczna i ekonomiczna) każdego ze złożonych wniosków, która ostatecznie potwierdzi przyznane kwoty. Poniżej prezentujemy kluby z najwyższymi przyznanymi kwotami (od 3 milionów złotych w górę) i krótki zarys, na co zostaną przeznaczone:

Śląsk Wrocław (10 mln zł) – pierwszy etap budowy Akademii Śląska na wrocławskich Nowych Żernikach zakłada budowę całorocznego boiska krytego z szerokim zapleczem, które będzie również służyć po rozbudowie kompleksu. W planie jest budowa 10 kolejnych boisk.

Tak ma docelowo wyglądać akademia Śląska. Najpierw boisko kryte
Tak ma docelowo wyglądać akademia Śląska. Najpierw boisko kryteŚląsk Wrocław

Zagłębie Lubin (10 mln zł) – dofinansowanie posłuży budowie Stadionu Górniczego. Nazwa może mylić – w praktyce najważniejszym elementem będzie hala z boiskiem, a w nią wbudowana będzie trybuna dla drugiego, odkrytego boiska. Dzięki temu odkryta część stadionu spełni wymogi do drugiej ligi włącznie, mogąc służyć jako stadion rezerw.

Stadion Górniczy zapewni odkryte i całoroczne boisko do treningów
Stadion Górniczy zapewni odkryte i całoroczne boisko do treningówZagłębie Lubin

Warta Poznań (8,25 mln zł) – przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu kompletną modernizację przejdą dwa boiska treningowe.

Radomiak Radom (7,13 mln zł) – na radomskiej Koniówce powstaje Centrum Sportowo-Szkoleniowe Radomiak. Dofinansowanie otrzymał drugi etap, który zakłada budowę całorocznego, krytego i oświetlonego boiska.

Legia Warszawa (7 mln zł) – Legia to jeden z niewielu klubów, który nie uwzględnił żadnego boiska w planach. Wojskowi chcą wydać środki na nową instalację ogrzewania, oświetlenie i wykonanie strefy badawczo-rozwojowej do przeprowadzania treningu sensorycznego i kognitywnego w Legia Training Center.

Raków Częstochowa (7 mln zł) – budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej z nawierzchnią sztuczną.

Piast Gliwice (6,72 mln zł) – wkład w budowę pierwszego etapu Akademii Piasta Gliwice, w dzielnicy Czechowice. W pierwszym etapie w jej skład ma wchodzić pięć pełnowymiarowych boisk.

Widzew Łódź (5,97 mln zł) – nowe boisko z naturalną, podgrzewaną murawą obok stadionu Widzewa, modernizacja istniejącego boiska sztucznego i zmiana nawierzchni na kolejnym z naturalnej na syntetyczną.

Wisła Płock (5,93 mln zł) – do końca 2025 roku mają powstać dwa trawiaste boiska obok Orlen Stadionu, z czego jedno pełnowymiarowe. Oba z podgrzewaną murawą, systemem nawadniającym i oświetleniem.

Korona Kielce (4,86 mln zł) – budowa dwóch boisk w centrum szkoleniowym w Nowinach pod Kielcami, pełnowymiarowego piłkarskiego oraz wielofunkcyjnego.

Miedź Legnica (3,98 mln zł) – budowa kontenerowego budynku sanitarno-szatniowego, przebudowa boisk piłkarskich, budowa urządzeń i infrastruktury towarzyszącej.

Cracovia (3,68 mln zł) – rozbudowa kompleksu dydaktyczno-treningowego o internat dla akademii piłkarskiej.

Puszcza Niepołomice (3 mln zł) – budowa boiska przy ul. Kusocińskiego w Niepołomicach.

Chojniczanka (3 mln zł) – rozbudowa kompleksu sportowo-treningowego BNN Modrak w Chojnicach o zaplecze, w tym infrastrukturę badawczo-rozwojową.