Badania wykazują, że mundial w trakcie sezonu miał wpływ na zwiększoną liczbę kontuzji

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Badania wykazują, że mundial w trakcie sezonu miał wpływ na zwiększoną liczbę kontuzji
Badania wykazują, że mundial w trakcie sezonu miał wpływ na zwiększoną liczbę kontuzji
Badania wykazują, że mundial w trakcie sezonu miał wpływ na zwiększoną liczbę kontuzji
AFP
Badania wykazały, że ubiegłoroczne mistrzostwa świata w trakcie sezonu ligowego sprawiły, że zawodnicy z pięciu najlepszych lig na świecie pozostawali poza grą średnio osiem dni dłużej z powodu kontuzji w miesiącach po turnieju.

Grupa Howden opublikowała Europejski Wskaźnik Urazów w Piłce Nożnej za sezon 2022/23, który uwzględnia okres po mistrzostwach świata. Badano wpływ natłoku meczów na dobro zawodników i ich zdrowie. 

Z badania wyknika, że w październiku 2022 roku z powodu 88 odnotowanych kontuzji gracze pozostawali poza grą średnio 11,35 dni. Już po turnieju, w styczniu 2023 roku, liczba ta wzrosła do 19,41 dni. 

Urazy kostki (170%), łydki/goleni (200%) i ścięgna podkolanowego (130%) odnotowały największy wzrost częstotliwości.

„Wyraźnie widzieliśmy, że zorganizowanie mundialu podczas europejskiej zimy spowodowało, że gracze musieli spędzić na ławce rezerwowych osiem dodatkowych dni w drugiej połowie sezonu w porównaniu z pierwszą” – powiedział James Burrows, dyrektor sportowy Howden . „Wpływ był spójny we wszystkich ligach krajowych, takich jak angielska Premier League czy niemiecka Bundesliga”.

Burrows dodał, że zwiększona liczba kontuzji przyczyniła się do wzrostu wpływu finansowego o prawie 30% z 553,62 mln euro do 704,89 mln euro w pięciu najlepszych ligach Europy. „Dane wyraźnie wskazują na tendencję” – dodał.

„Mamy nadzieję, że nasze badania i analizy zapewnią czołowym europejskim klubom dodatkowy wgląd w dalsze rozmowy z organami zarządzającymi rozgrywkami na temat lepszego dostosowania kalendarzy krajowych i międzynarodowych oraz szerokiego problemu natłoczenia meczów” - powiedział.

Badanie wykazało, że w sezonie 2022/23 w pięciu najlepszych ligach Europy odnotowano 3985 kontuzji. Angielska Premier League i niemiecka Bundesliga miały odpowiednio 23,6% i 14,8% zawodników grających w mistrzostwach świata i to one odnotowały największy wzrost liczby kontuzji.

„W ciągu dwóch miesięcy po turnieju zawodnicy Bundesligi odnieśli 46 kontuzji, w porównaniu z 49 w angielskiej Premier League, co sugeruje, że przedłużona przerwa zimowa w Niemczech po mistrzostwach świata mężczyzn okazała się mieć minimalny wpływ” – czytamy w badaniu.

Na początku tego roku międzynarodowy związek zawodników FIFPRO podał, że prawie połowa zawodników rywalizujących w mundialu doświadczyła skrajnego lub zwiększonego zmęczenia psychicznego w wyjątkowym sezonie z dużą liczbą meczów.

Około 44% zawodników doświadczyło w styczniu większego zmęczenia fizycznego i o 23% większego zmęczenia psychicznego w porównaniu z innymi sezonami, a 53% czuło się bardziej podatnymi na kontuzje.