PZPN potwierdza: Przepis o młodzieżowcu zostanie zmieniony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PZPN potwierdza: Przepis o młodzieżowcu zostanie zmieniony
PZPN potwierdza: Przepis o młodzieżowcu zostanie zmieniony
PZPN potwierdza: Przepis o młodzieżowcu zostanie zmienionyProfimedia
Podczas dzisiejszej dyskusji na ten temat zarząd PZPN przychylił się do opinii, że należy zmienić przepisy wymagające gwarancji przez kluby PKO BP Ekstraklasy czasu na boisku dla zawodników młodzieżowych.

Głośno dyskutowany przepis o wymogu gry piłkarzy młodzieżowych zostanie zmieniony – to główny wniosek po dzisiejszej dyskusji zarządu PZPN. Pokrywa się z rekomendacją rady nadzorczej Ekstraklasy.

Argumentami na korzyść utrzymania przepisu są bardzo dobre wyniki młodzieżowych reprezentacji, których kadry oparte są o zawodników właśnie z rodzimej ligi. W PKO BP Ekstraklasie jesienią wystąpiło aż 85 piłkarzy młodzieżowych, co – jak podkreślał wiceprezes PZPN ds. szkolenia Maciej Mateńko – jest wynikiem znacznie lepszym niż w porównywalnych ligach. Jeden z młodzieżowców, Kamil Lukoszek, zdecydował o bezcennej wygranej Górnika nad Śląskiem w ostatniej kolejce.

Z kolei Wojciech Cygan zwrócił uwagę, że przepisy powinny być ukierunkowane na nagradzanie za grę młodych piłkarzy, a nie na karanie za ich brak. Cygan jest wiceprezesem PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego, ale jednocześnie jest byłym prezesem i obecnym członkiem rady nadzorczej Rakowa Częstochowa. Raków w minionym sezonie musiał zapłacić dwa miliony złotych za niedostateczną ekspozycję młodzieżowców na boisku.

Przypomnijmy, że przepis o wymogu gry młodzieżowców nakłada na kluby najwyższej ligi w Polsce "normy do wyrobienia". Drużyny muszą oferować miejsce dla młodych piłkarzy, w przeciwnym razie są zobowiązane do uiszczania niemałych wpłat. Jeśli młodzieżowcy nie rozegrają w sezonie 3000 minut, zespół musi wpłacić do PZPN od pół miliona (2500-2999 minut) do aż trzech milionów (poniżej 999 minut)

Po dyskusji nie ma jeszcze konkretnych propozycji, pakiet rekomendacji ma być gotowy do przedstawienia 10 maja, a wybrane rozwiązanie zatwierdzone głosowaniem 20 maja, gdy ponownie zbierze się zarząd. Na dzisiejszym posiedzeniu powołano zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie propozycji regulacji.