Derby Week: Gorące meksykańskie Super Clásico to pojedynek milionerów z tradycjonalistami

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Derby Week: Gorące meksykańskie Super Clásico to pojedynek milionerów z tradycjonalistami

Javier Hernández aka Chicharito (z prawej) dopiero niedawno powrócił do składu Chivas po poważnej kontuzji kolana.
Javier Hernández aka Chicharito (z prawej) dopiero niedawno powrócił do składu Chivas po poważnej kontuzji kolana.Profimedia
Rywalizacja pomiędzy Club América i CD Guadalajara jest najbardziej zacięta w meksykańskiej piłce nożnej, a także znacząca w skali globalnej. Oba kluby są najczęstszymi mistrzami kraju i osiągnęły wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Club América jest znany z przyciągania do swoich szeregów najlepszych krajowych graczy i często angażuje wysokiej jakości obcokrajowców. Z kolei CD Guadalajara zdecydowanie preferuje lokalnych piłkarzy ze stanu Jalisco. Super Clásico, starcie pomiędzy dwoma największymi meksykańskimi miastami, najsilniejszymi klubami i różnymi filozofiami, pojawi się w terminarzu trzy razy w ciągu zaledwie 10 dni.

Club América ma swoją siedzibę w metropolii Ciudad de México, której cała aglomeracja jest domem dla prawie 22 milionów ludzi, co czyni ją jednym z największych miast na świecie. Guadalajara jest drugim co do wielkości miastem Meksyku. Leży 550 kilometrów na zachód od metropolii w stanie Jalisco. Liczący ponad pięć milionów mieszkańców region Guadalajara konkuruje z aglomeracją Monterrey na północy o drugie miejsce największych skupisk ludzi w kraju.

Ciudad de México i Guadalajara są najpotężniejsze nie tylko pod względem liczby ludności, ale także pod względem piłki nożnej - niewątpliwie największego zjawiska społecznego, które przenika całą populację Meksyku. Club América i CD Guadalajara to dwa najbardziej utytułowane kluby w kraju. Żaden z nich nigdy nie opuścił najwyższej klasy rozgrywkowej.

América ma również wielkich rywali w Cruz Azul i Club Universidad Nacional (aka Pumas U.N.A.M), dwóch miejskich rywali. To trio klubów ze stolicy, wraz z Guadalajarą, tworzy tak zwaną Wielką Czwórkę (Los Cuatro Grandes). Najgorętsze derby to starcia pomiędzy trzema wielkimi rywalami z Mexico City, ale zdecydowanie najbardziej zaciętym meczem jest ten pomiędzy Club América i CD Guadalajara. Określa się go mianem El Clásico de Clásicos, El Súper Clásico i innymi superlatywami.

Istnieją źródła i zasoby

Club América i CD Guadalajara (lepiej znane jako Chivas) są również w opozycji pod względem filozofii, którą wyznają. América znana jest z angażowania najlepszych i najdroższych piłkarzy na rynku, w tym znanych obcokrajowców. Wysokie inwestycje w drużynę są cechą charakterystyczną od dawna. Od 1959 roku klub jest własnością meksykańskiego giganta medialnego Televisa i jest wspierany przez wielu innych potężnych partnerów. Z tego powodu nadano mu również niesławny przydomek Millonetas (Milionerzy). Jest uważany za sekcję bogatych i jest popularny wśród wyższych i zamożnych warstw społeczeństwa. Jest to jeden z najbardziej wspieranych klubów w Meksyku, ale także najbardziej znienawidzony.

Chivas grają w piłkę nożną w zupełnie inny sposób. W dużej mierze polegają na rodzimych zawodnikach, najlepiej prosto ze stanu Jalisco, a jeszcze lepiej na graczach z własnej akademii. Do jej najbardziej znanych "produktów" zaliczają się na przykład długoletni członkowie reprezentacji narodowej Javier Hernández, znany jako Chicharito, i Carlos Vela.

Jako dwa największe kluby, Club América i CD Guadalajara mają również największe bazy fanów. Wielkość obozów kibiców obu rywali sięga dziesiątek milionów ludzi. Obaj rywale mają fanów rozsianych nie tylko po całym Meksyku, ale także za granicą dzięki bardzo dużej diasporze. Najbardziej widoczna jest ona oczywiście w Stanach Zjednoczonych, gdzie Meksykanie stanowią znaczną mniejszość (według ostatniego spisu powszechnego w USA mieszka ich 37 milionów i stanowią 60% tamtejszej populacji latynoskiej).

To właśnie dla tych kibiców w październiku ubiegłego roku rozegrano Súper Clásico na amerykańskiej ziemi. Podczas przerwy reprezentacyjnej, mecz towarzyski odbył się na stadionie Rose Bowl o pojemności ponad 90 000 widzów w Pasadenie w Kalifornii. Club América wygrał 2:0.

Teraz obaj rywale zmierzą się ze sobą na arenie międzynarodowej. Tym razem jednak na poważnie. Najwięksi rywale meksykańskiej piłki nożnej zmierzą się ze sobą w 1/8 finału Ligi Mistrzów CONCACAF (Konfederacja Związków Piłkarskich Ameryki Północnej i Środkowej oraz Karaibów). Pierwszy mecz w Guadalajarze w zeszłym tygodniu zakończył się wyraźnym zwycięstwem América 3:0. Mecz rewanżowy zaplanowano na jutrzejszą noc na godzinę 3:30. Rozegrany zostanie na słynnym Aztec Stadium, jednym z największych na świecie. Pikanterii dodaje fakt, że Súper Clásico zostanie rozegrane ponownie już za trzy dni - w najbliższy weekend w lidze meksykańskiej w Guadalajarze.

Kolejne derby tygodnia

Środa, 13 marca

Iran - Persian Gulf Pro League

Esteghlal - Persepolis

Derby Teheranu (Tehran derby)

Derby Teheranu to jedne z najbardziej zwycięskich i największych piłkarskich derbów w Azji. Persepolis reprezentuje klasę robotniczą nie tylko stolicy Iranu, ale całego kraju. Esteghlal historycznie reprezentuje klasę wyższą. Na atmosferę derbów wpływa obecnie ogólny kryzys w kraju.

Czwartek, 14 marca

Urugwaj - Primera División

Defensor Sporting - Danubio

Klasyk średniaków (Clásico de los medianos)

Peñarol i Nacional zdominowały futbol w Urugwaju. Po nich (po odpowiednio 51 i 49 tytułach) przez długi, długi czas nie ma nic, a potem (przypadkowo z czterema ligowymi triumfami) dwie kolejne drużyny z Montevideo - Defensor i Danubio. Ich derby nazywane są nieco drwiąco "Clásico tych ze środka tabeli".

Piątek 15 marca

Polska - Ekstraklasa

Lech Poznań - Warta Poznań

Derby Poznania

Derby Poznania to pojedynek Dawida z Goliatem. Lech przez długi czas był jednym z najlepszych polskich klubów, podczas gdy Warta wróciła do I ligi w 2020 roku po 25 długich latach. W przeszłości role obu klubów były jednak odwrócone, a Warta odnosiła sukcesy głównie w czasach przedwojennych. Od czasu powrotu do Ekstraklasy nie zdobyła jeszcze punktu przeciwko miejskiemu rywalowi.

Sobota 16 marca

Anglia - Championship (2. liga)

Swansea City - Cardiff City

Derby południowej Walii

Starcie dwóch zdecydowanie najsilniejszych klubów w całej Walii, przez co ich rywalizacja może być określana mianem walijskich derbów, bitwy o Walię itp. Oprócz Cardiff i Swansea, trzy inne walijskie kluby są częścią angielskiego systemu ligowego - Newport County, Wrexham i Merthyr Town. W przeszłości dołączyły one do angielskich rozgrywek tylko dlatego, że chciały rywalizować w lepszych rozgrywkach.

Polska - Ekstraklasa

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze

Wielkie derby Śląska

Górnośląskie miasta Zabrze i Chorzów należą do ogromnej konurbacji skupionej wokół ponad dwumilionowych Katowic. Obie miejscowości dzieli zaledwie 15 km. I oba są domem dla największych klubów. Górnik i Ruch zdobyły po 14 tytułów mistrza Polski. Pod tym względem lepszym klubem w kraju jest tylko Legia Warszawa (15).

Tunezja - Ligue Professionnelle 1

Espérance Tunis - Club Africain

Derby Tunezji (derby Tunezji)

Espérance Sportive de Tunis (czasami nazywany ES Tunis) i Club Africain to dwa najbardziej utytułowane tunezyjskie kluby. ES Tunis był mistrzem ligi 32 razy, podczas gdy Club Africain zajmuje drugie miejsce w historycznych tabelach z 13 tytułami. Obaj rywale mają swoje siedziby w stolicy kraju, Tunisie. Teraz zmierzą się w dodatkowej grupie o tytuł.

Ekwador - Serie A

LDU Quito - SD Aucas

Superclásico de Quito (Superclásico o Quito)

Oprócz Aucas i LDU Quito, w stolicy Ekwadoru siedzibę ma jeszcze jeden duży klub. Jest to El Nacional, który odnosi jeszcze większe sukcesy niż LDU i Aucas. Jednak większa rywalizacja w Quito rozwinęła się między drużynami LDU i Aucas.

Niedziela 17 marca

Brazylia - Campeonato Carioca (liga stanowa)

Flamengo - Fluminense

Fla-Flu

Fla-Flu (Flamengo vs. Fluminense) to miejskie derby pomiędzy dwoma wielkimi brazylijskimi klubami z Rio de Janeiro. Derby Fla-Flu są światowym rekordem frekwencji na meczu ligowym. W 1963 roku na słynnym stadionie Maracana obejrzało je 194 603 widzów. Teraz rywale zmierzą się w półfinale rozgrywek ligi stanowej Rio de Janeiro.

Holandia - Eerste Divisie (2. liga)

Maastricht - Roda Kerkrade

Limburgse derby (derby Limburgii)

Limburgia to region na granicy Belgii i Holandii. Derby Limburgii rozgrywane są w obu częściach. Po stronie belgijskiej jest to KRC Genk kontra Sint-Truiden, podczas gdy po stronie holenderskiej dwaj najwięksi regionalni rywale to Maastricht i Roda Kerkrade. Roda wygrała ostatnie derby 1:0.

Indonezja - Liga 1

PSIS Semarang - PERSIS Solo

Derby Jateng (derby Jawy Środkowej)

Jateng to skrót oznaczający region Jawa Środkowa (Jawa Tengah). Miasta Semarang i Surakarta (zwane także Solo) są oddalone od siebie o około 100 km. Kluby z obu miast są jedynymi reprezentantami regionu Jawy Środkowej w rozgrywkach najwyższej rangi. Derby Jawy Środkowej są zawsze bardzo napięte. Regularnie dochodzi do gwałtownych starć między kibicami.

Hiszpania - La Liga

Villarreal - Valencia

Derbi de la Comunitat (derby Wspólnoty Walenckiej)

Miasto Vila-real znajduje się około 55 km na północ od Walencji. Miejscowy klub Villarreal CF stał się wielką piłkarską marką dopiero po 1997 roku, kiedy to klub kupił Fernando Roig. Potężny biznesmen z regionu, którego brat Francisco był wówczas właścicielem Valencii. Stworzyło to bardzo interesującą rywalizację rodzinną.

Anglia - Puchar Anglii

Manchester United - Liverpool FC

Derby północnego zachodu

Manchester United i Liverpool FC to historycznie najbardziej utytułowane angielskie kluby. Liverpool zdobył łącznie 68 trofeów, United 67. Północno-zachodnie derby to jedna z najsilniejszych rywalizacji na świecie. Teraz dwaj giganci zmierzą się w ćwierćfinale słynnego Pucharu Anglii, najstarszych rozgrywek klubowych na świecie.

Słowacja - Fortuna Liga

Slovan Bratysława - Spartak Trnava

Tradycyjne derby (Traditional derby)

Pojedynek pomiędzy Slovanem Bratysława a Spartakiem Trnava od dawna jest największym meczem w słowackiej piłce nożnej. Reprezentuje nie tylko sportową rywalizację, ale także konkurencyjne relacje między stolicą Bratysławą a oddaloną o zaledwie 50 km Trnavą. Dwa tygodnie temu obaj rywale zmierzyli się ze sobą w sezonie zasadniczym (2-0), a teraz zmierzą się w dodatkowej grupie o tytuł.