Mainz ratuje remis, Borussia Dortmund traci punkty w czwartym meczu z rzędu

Stefan Bell z Mainz i Julian Brandt z Dortmundu walczą o piłkę
Stefan Bell z Mainz i Julian Brandt z Dortmundu walczą o piłkęAFP
Borussia Dortmund straciła kolejne punkty w walce o czołową czwórkę Bundesligi po tym, jak na Westfalenstadionie zremisowała 1:1 z borykającym się z problemami FSV Mainz. Fatalna seria Die Schwarzgelben trwa - z ostatnich ośmiu (!) meczów udało się wygrać tylko jeden. Cztery remisy i trzy porażki oznaczają 12 punktów straty do Bayeru zanim jego zawodnicy wyszli na murawę w 16. kolejce Bundesligi.

Po zanotowaniu zaledwie jednego ligowego zwycięstwa od połowy października, podopieczni Edina Terzicia znaleźli się pięć punktów za czołową czwórką w ostatniej kolejce przed świętami Bożego Narodzenia. Coraz głośniej mówi się o zwolnieniu trenera, przeciwko któremu ma się opowiadać część zawodników.

Wtorkowy mecz u siebie z zajmującym 17. miejsce Mainz wyglądał na papierze jak świetna szansa na powrót do wygrywania i to gospodarze wyszli na prowadzenie po kilku okazjach w ciągu pierwszego kwadransa. Jamie Bynoe-Gittens oddał potężny strzał w poprzeczkę ze środka pola, a niski strzał Donyella Malena znakomicie zatrzymał Daniel Batz w bramce gości.

Wyjściowe składy i noty za mecz Borussia-Mainz
Wyjściowe składy i noty za mecz Borussia-MainzFlashscore

Gra na jedną bramkę utrzymywała się w miarę upływu pierwszej połowy, a presja Borussii Dortmund w końcu opłaciła się w 28. minucie, kiedy Julian Brandt podkręcił genialne uderzenie z wolnego poza zasięgiem bezradnego Batza.

Gospodarze byli bliscy podwojenia prowadzenia zaledwie trzy minuty później za sprawą Marcela Sabitzera, ale reprezentantowi Austrii przeszkodził słupek. Ta niecelna próba zemściła się krótko przed przerwą, gdy Sepp van den Berg wzniósł się najwyżej w przed bramką, by główkować po zachęcającym podaniu Philippa Mwene. Dał Mainz szokujące wyrównanie przed przerwą i przypomniał gospodarzom traumę remisowania z Mainz. Przed sezonem odebrało im to mistrzostwo.

Sprawdź komplet statystyk z meczu Borussia Dortmund - FSV Mainz

Zdeterminowani, by odzyskać kontrolę nad rywalizacją, gospodarze wyszli agresywnie po wznowieniu gry, a Malen ponownie został powstrzymany przez imponującego Batza. Po zaledwie dwóch porażkach na własnym terenie od sierpnia 2022 roku (22 zwycięstwa, 7 remisów), gospodarze zwiększyli presję, gdy czas zbliżał się do ostatniej półgodziny. Jednak tylna straż Mainz stała twardo, nie oddając BVB ani metra przed bramką.

Terzić dokonał kilku pozytywnych zmian w nadziei na dodanie werwy grze gospodarzy, jednak odzyskanie prowadzenia na finiszu okazało się niemożliwe. Goście wywalczyli zasłużoną część łupów. Wynik ten sprawia, że Borussia Dortmund pozostaje bez zwycięstwa w sześciu meczach we wszystkich rozgrywkach, a Terzic znajduje się pod poważną presją. Mainz unika porażki po raz drugi w ostatnich sześciu spotkaniach z Borussią i wyskakuje ze strefy spadkowej.