2:00:35. Najszybszy maraton w historii, Kenijczyk Kiptum ustanawia nowy rekord świata

Kelvin Kiptum pobił rekord świata w maratonie w Chicago.
Kelvin Kiptum pobił rekord świata w maratonie w Chicago.Profimedia
Kenijski biegacz długodystansowy Kelvin Kiptum ustanowił rekord świata 2:00:35 wygrywając maraton w Chicago. 23-letni biegacz poprawił zeszłoroczny rekord Berlina ustanowiony przez rodaka Eliuda Kipchoge o 34 sekundy.

Kiptum był już blisko rekordu świata w kwietniu tego roku w Londynie, gdzie wygrał z drugim najlepszym czasem w historii, 2:01:25. "Jestem bardzo szczęśliwy, nie spodziewałem się tego. Nie myślałem dziś o rekordzie świata" - powiedział Kiptum, który zadebiutował w maratonie w ubiegłym roku w Walencji i jak dotąd wszystkie trzy starty na królewskim dystansie zamienił na zwycięstwa.

Kiptum wygrał jeden z sześciu głównych maratonów z czasem 3:27 minut przed rodakiem i zeszłorocznym zwycięzcą Bensonem Kipruto. Brązowy medalista olimpijski Bashir Abdi z Belgii był trzeci z czasem 3:57.

Rekordy maratonu zostały pobite w obu kategoriach w ciągu dwóch tygodni. We wrześniu w Berlinie najlepszy czas wśród kobiet wynosił 2:11:53 i należał do Etiopki Tigist Assefa. Poprzedni rekord Kenii Brigid Kosgei z Chicago został również pobity przez dzisiejszą zwyciężczynię Sifan Hassan z Holandii, która zajęła drugie miejsce na listach przebojów z czasem 2:13:44 i ustanowiła nowy rekord trasy. Poprawiła również rekord Europy Pauli Radcliffe (2:15:25), który utrzymywał się przez ponad 20 lat, odkąd brytyjska biegaczka długodystansowa triumfowała w maratonie londyńskim w kwietniu 2003 roku.

Dwukrotna mistrzyni olimpijska i była dwukrotna mistrzyni świata na 5000 i 10 000 metrów, podobnie jak Kiptum, po tegorocznym zwycięstwie w London Major, gdzie zadebiutowała w maratonie. "Jestem bardzo szczęśliwa. Ostatnie pięć kilometrów było strasznie bolesne, ale kocham maraton!" powiedziała Hassan, która półtora miesiąca temu zdobyła srebro (5000 m) i brąz (1500 m) na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie.

Ruth Chepngetich z Kenii zajęła drugie miejsce z czasem 1:53, a Megertu Alemu z Etiopii była trzecia z czasem 3:25.